Diyarbakır Vergi Dairesi Başkanı Osman Özbakır, yapılan alışverişten sonra mutlaka satıcıdan fiş istenmesi gerektiğini belirterek, bu yolla devlet bütçesine katkı sağlandığını söyledi.

Özbakır, Vergi Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, toplumda vergi bilincinin oluşturulması, vergi öneminin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi, kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması ve vergi dairesi ile mükellef arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Vergi Haftası düzenlendiğini kaydetti.

Devletin toplumsal ortak harcamalarını gerçekleştirmesi için başvurabileceği en önemli gelir kaynağının vergiler olduğunu vurgulayan Özbakır, şöyle dedi: "Halen bütçe gelirlerimizin yüzde 80'i vergilerden oluşmaktadır. Devletimiz vergiyi kazanç üzerinden aldığı gibi vatandaşın harcamasından da almaktadır. Yani alışveriş yaparken ödediğimiz miktarın bir kısmı vergidir. Aldığımız her fiş ve fatura karşılığında vergi ödenmesini sağlamış oluruz. Vergi toplanmasında yasal düzenlemelerin yanı sıra toplumsal desteğe ihtiyaç vardır. Bu bağlamda yapmış olduğumuz harcamalarımız ile ilişkin fiş ve faturayı almak daha müreffeh ülke için gereklidir. Devletin getireceği hizmetlerin daha kaliteli olmasını istiyorsak harcamalarımızın belgesini almak zorundayız. Belgeyi almazsak harcamalarımızın vergisi satıcının cebinde kalacaktır. Devletin yeterli vergiyi toplayamaması halinde borçlanma gerçekleşecek, bu durum hepimizin üzerine düşecek yükü daha da artıracaktır."

Özbakır, güzel bir gelecek için vatandaşın katkısının önemine değindi. Vergi Haftası etkinliklerinde hedef kitlenin gençler olduğunu da dile getiren Vergi Dairesi Başkanı Özbakır, daha kaliteli bir gelecek için yeni nesilde vergi bilincinin yerleşmesi gerektiğini kaydetti.

CİHAN