Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Kuzey Avrupa'daki yabancı bir bankada Türk vatandaşlarınının 60 milyar doları bulunduğu duyumunu aldığını söyledi.

Küresel finans krizi yüzünden bankaları kredileri geri çekmekle itham eden özel sektörle ilgili BDDK Başkanı Bilgin'nden ilginç bir açıklama geldi. Bankacılık sektörünün patronu, 'duyumunu aldığı' 60 milyar doları kastederek, "Dışarıdan temin edilen kredilerin karşılığında yurt dışında park etmiş servetler söz konusu ise çok rahat ederiz." dedi. Bilgin bununla birlikte şu uyarıda bulundu: "Ülkenin değerlerinin yurt dışına taşınması kabul edilemez. Varlık Barışı'ndaki imkânların hâlâ kullanılmaması affedilemeyecek bir durum. Bu vatandaşlarımıza yurt dışındaki bankaların da sağlıklılıklarını sorgulamalarını tavsiye ediyorum."

Tevfik Bilgin, Active Academy tarafından üçüncüsü düzenlenen Risk Yönetimi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, dünyada bir yangının söz konusu olduğunu, Türkiye'nin de bundan etkilendiğini belirterek, en azından bankacılık sektörü açısından Türkiye'nin şu ana kadar birçok ülkeye göre farklılaştığını kaydetti. 2009'un ilk iki ayının geride kaldığını ve bu yıla tüm dünya için koyu tonların hakim olacağını belirten Bilgin, Türk bankacılık sektörü olarak önümüzdeki ayların temel risk alanının kredi geri dönüşleri ve kredi riski olduğunu söyledi. Şu anda kredilerde takibe dönüşüm oranının yüzde 3,9'lar seviyesinde olduğunu aktaran Bilgin, bu oranın 2008 sonunda 3,8 olduğunu vurguladı.

Kredi riski ile ilgili en önemli hususlardan birinin de reel sektörün yurt dışı borçlanması olduğuna dikkat çeken Bilgin, dün bir konuşma sırasında Kuzey Avrupa'daki yabancı bir bankada Türk vatandaşlarının 60 milyar doları olduğunu duyduğunu aktardı ve şunları söyledi: "Doğru olduğuna inanıyorum. Diyorum ki reel sektörün yurt dışın borcu var. Bu bir risk unsurudur. Doğru. Eğer bu kredilerin karşılığında yurt dışında park etmiş servetler söz konusu ise çok rahat ederiz. Ancak konunun gizemi bize bu şanı tanımıyor. Sadece tahminde bulunabiliyoruz."

CİHAN