Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Ekonomik Krizin Etkilerinin Global Bir Yaklaşım Olmadan Azaltılmasının ve Benzer Krizlerin Önlenmesinin Mümkün Olmadığını Belirterek, Bu Nedenle G -20 Toplantılarını Önemsediklerini Söyledi.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, ekonomik krizin etkilerinin global bir yaklaşım olmadan azaltılmasının ve benzer krizlerin önlenmesinin mümkün olmadığını belirterek, bu nedenle G-20 toplantılarını önemsediklerini söyledi. Babacan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Amerikan İş Konseyi tarafından onuruna verilen çalışma yemeğinde yaptığı konuşmada, Türkiye-ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin pek iç açıcı olmadığını da vurgulayarak, geçen yılki 16 milyar dolarlık iş hacminin geçmişe göre iyi olabileceğini, ancak iki önemli ülke arasındaki ticaret hacminin, karşılıklı yatırımların çok daha iyi noktaya gelmesi gerektiğini bildirdi. Babacan, Avrupa Adalet Divanının Türkiye’de kurulu şirket ve kuruluşlarda çalışanların hizmet sunmak için AB ülkelerine girişlerinde vize almalarına gerek bulunmadığı yönündeki kararına ilişkin bir soru üzerine, "Olumlu bir gelişmedir. Henüz yargı süreci tamamlanmamıştır. Ama bunun günlük hayata ne zaman, nasıl yansıyacağı ile ilgili değerlendirmeler yapmak için biraz erken" karşılığını verdi.
Dinçer: Obama geldi, ABD ile ilişkimiz altın çağını yaşar TÜRK-Amerikan İş Konseyi (TAİK) Başkanı Haluk Dinçer, Barack Obama ile Türk-Amerikan ilişkilerinde yeni bir altın çağ başlayacağına inandıklarını bildirdi. Dinçer, ABD’de yatırımcıların gözünde Türkiye’nin, cazibe merkezi olma özelliğini sürdürdüğünü kaydetti.

haberler.com