GAZİANTEP TİCARET ODASI MECLİSİNE 111 YILDIR İLK KEZ KADIN ÜYE GİRDİHülya Akkaya, 111 Yıllık Gaziantep Ticaret Odası Tarihinde Bir İlke İmza Atarak İlk Kadın Meclis Üyesi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Delegesi Oldu.

Hülya Akkaya, 111 yıllık Gaziantep Ticaret Odası tarihinde bir ilke imza atarak ilk kadın Meclis Üyesi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği delegesi oldu. Devlet memuru bir babanın çocuğu olan Akkaya, daha ortaokula giderken evinin geçimine destek olmak amacıyla nakış işleyerek ve kağıttan çekirdek külahı yapıp satarak ilk iş hayatına atıldı. Genç yaşta evlenince yarıda bıraktığı Eğitim Enstitüsü’nü daha sonra tamamlayan Hülya Akkaya, çocuklarını büyütürken İşletme Fakültesi’ni de bitirdi.

Spikerlik de yaptı TRT’de 1 yıl TV ve radyo spikerliği yapan, Gaziantep Üniversitesi’nde 21 yıl çeşitli görevlerde bulunan ve 13 yıl önce kendi şirketi Akort Fuarcılık’ı kuran Akkaya, bugün bir oğluyla birlikte fuar şirketini yönetiyor bir yandan da rahmetli eşinin kondisyon aletleri işini sürdürüyor. Güneydoğu Bölgesinin ekonomik-sosyal hayatında kadınların etkinliğini artırmak isteyen Akkaya’nın, halen Gaziantep Turizm Derneği Başkan Yardımcısı, TOBB İl Kadın Kurulu Üyeliği, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Gaziantep Kurucu Üyesi, Gaziantep Girişimci İşkadınları Derneği Kurucu Üyesi, Fahri Trafik Müfettişi görevleri bulunuyor. 52 yaşındaki Akkaya, Dünya Gazetesi İllerinin En Başarılı Kadınları Ödülü ve GAP Oskarları İş Kadını Ödülü başta olmak üzere birçok kurumdan başarı, teşekkür ve takdir ödülü aldı. GTO’nun 111 yıllık tarihinde ne Yönetim Kuruluna ne de Meclisine hiç kadın girmediğine işaret eden Akkaya, "Ben, ilk Meclis üyesiyim. Yönetim Kurulunda da kadın yok. TOBB delegesi olarak da tek bayanım" dedi. Meclise seçildiğinde, erkek üyelerin kendisini tebrik ettiğini ifade eden Akkaya, şunları anlattı: "Bütün arkadaşlar son derece memnundu. Bu bana ciddi bir sorumluluk yükledi. Şimdiden kadın projeleri yapmaya başladım. Çalışan kadınları envanterini çıkarıyorum, tek tek görüşüyorum. Antep’te fıstık kıran, zeytin kıran kadınları sanayiye kazandıracağım. Tarımda, sağlıkta, birçok sektörde kadının daha fazla yer almasını istiyorum."haberler.com