GAZZE İÇİN KESENİN AĞZI AÇILDIDışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin Gazze İçin Bugüne Kadar Gerek Devlet, Gerekse Özel Kuruluşlar Kanalıyla 43 Milyon Dolar Yardım Topladığını Açıkladı.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin Gazze için bugüne kadar gerek devlet, gerekse özel kuruluşlar kanalıyla 43 milyon dolar yardım topladığını, bunun dışında 50 milyon dolar ek yardımda bulunacağını açıkladı. Türkiye, bağımsız Filistin devletinin kurulması sürecine destek amacıyla 2007 yılında Paris'te yapılan bağışçı ülkeler toplantısında 150 milyon dolar taahhütte bulunmuştu.

Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde düzenlenen Gazze'ye yardım konferansında konuşan Babacan, "Geçtiğimiz günlerde Gazze'de büyük bir insanlık trajedisine şahit olduk. Sınır kapılarının açılmasını ve ablukaların kaldırılması gerekir. Şimdi yaraları sarma zamanı" dedi.
"Filistinli gruplar arasındaki uzlaşma da birinci önceliktir. Filistinli grupların aralarındaki uzlaşmazlıkları bir an önce sona erdirmeleri çağrısında bulunuyoruz. Bu bağlamda Filistinli gruplar arasında geçtiğimiz hafta sağlanan uzlaşmayı destekliyoruz" diyen Babacan, bu anlaşmazlıkların Filistin halkına ve bağımsızlık ruhuna büyük zarar verdiğini kaydetti. Babacan, Filistinlilerin sosyoekonomik durumunun geliştirilmesi için sadece Gazze'ye uygulanan ablukanın değil, Batı Şeria'ya uygulanan ambargoların da kaldırılması ve İsrail'in Batı Şeria'da yeni yerleşim yerleri kurmasına sona vermesi gerektiğini sözlerine ekledi. Babacan'ın konferansın ardından ikili görüşmelerde bulunması ve akşam saatlerinde Türkiye'ye dönmesi bekleniyor.

(Anadolu Ajansı)