UZMANLARIN DOLAR YORUMU


Döviz Piyasasında Dün Öğleden Sonda Başlayan Hareketlilik, Doları Yeni Bir Rekor Seviyeye Taşıdı.

Döviz piyasasında dün öğleden sonda başlayan hareketlilik, doları yeni bir rekor seviyeye taşıdı. Ancak uzmanlar, bankalar arası piyasada 1,79 TL'yi gören dolar kuru için 'spekülatif' değerlendirmesinde bulunuyor. Bizim Menkul Değerler Fon Yöneticisi Serdar Sert, çok küçük bir işlemle dövizin ateşinin çıktığını belirterek, "Şu anda da böyle bir durum söz konusu." dedi. Borsa ve yatırım uzmanı Selim Işıklar da, "2006'dakine benzer bir spekülasyon olduğunu düşünüyorum, çok bir derinliği yok ve katılım az." ifadesini kullandı.
Dolar özelinde piyasalarda hareketin ABD ve Avrupa kaynaklı olduğuna dikkat çeken Bizim Menkul Değerler Fon Yöneticisi Serdar Sert, piyasalarda General Motors (GM) haberi ile dün yaşanan bozulmanın bugüne sarktığını belirterek, "Finans kırılganlığı artınca rezerv para olan dolara talep artıyor. Bunda, Euro'nun güç kaybı da etkili. Tamanen psikolojik faktörler var." dedi.
Türkiye'nin finans ve bankacılık sektörleri bakımından gelişmekte olan ülkelere göre ortalarda bulunduğunu aktaran Sert, dövizdeki oynaklık ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Çok düşük hacimlerle fiyatları oynatabiliyor. Yurtdışında beklentiler bozulunca içeride satmak isteyenler kenara çekiliyor. Dolayısıyla küçük miktardaki işlemler bile dövizin ateşini yükseltiyor. Şu anda da böyle bir durum söz konusu. Küçük bir miktarda yurtdışına çıkış var. Bu seviyeden döviz alanlar uzun vadede kaybeder."
"Doları manipüle eden bir grup var" Borsa ve yatırım uzmanı Selim Işıklar da dolardaki son yükselişin paritedeki ataktan kaynaklanmadığını söyledi. Yaşananları, "Spekülasyonun ağırlık kazandığı bir durum." olarak değerlendiren Işıklar, teknik anlamda bir yükseliş olabileceğini de kaydetti. Dolara talep artışıyla ilgili olarak ise, "Dövizin yükseltilmesi ekonomide bir takım dış borcu olan bir ülkede bir panik havası yapıyor ve dolara da bir talep oluşturuyor. Ama bu talebin açık pozisyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusunda net bir şey oluşmuyor." yorumunda bulundu. Dalgalanmada 'IMF ile anlaşmanın seçimlerden sonraya kalmasının' etkili olduğu yönündeki yorumlara katılmayan Işıklar, "Bunu tabiî ki spekülasyon olarak kullanıyorlar." dedi. Işıklar, "Dünyada son dönemlerde nasıl petrol fiyatları, nasıl altın fiyatlarını aşırı derecede manipüle eden bir grup varsa, burada da doları yeni dönemde manipule eden bir grubun varlığından bahsedebiliriz. Yeni durumda dolara değer kazandırarak biraz daha olumsuza göre çevirmek istiyorlar. Burada bir spekülasyon koktuğu ihtimali yüksek." diye konuştu. (CİHAN)