TÜRKİYE, KRİZDE SARI, UZUN VADEDE YEŞİL IŞIK YAKIYORABD'li Bilişim Devi Cisco'nun Gelişmekle Olan Pazarlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Paul Mountford, "Türkiye'de 275 Milyon Dolarlık Yatırımımız Devam Ediyor. Türkiye Bizim İçin Dünyada 6'ncı Sırada Yer Alıyor. Türkiye'de Krize Dayanıklılıkta 'Sarı Işık', Uzun Vadede 'Yeşil Işık' Görüyoruz" Dedi.

ABD’li bilişim devi Cisco’nun Gelişmekle Olan Pazarlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Paul Mountford, "Türkiye’de 275 milyon dolarlık yatırımımız devam ediyor. Türkiye bizim için dünyada 6’ncı sırada yer alıyor. Türkiye’de krize dayanıklılıkta ’sarı ışık’, uzun vadede ’yeşil ışık’ görüyoruz" dedi. ABD’li bilişim şirketi Cisco’nun Gelişmekte Olan Pazarlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Paul Mountford, Türkiye başlattıkları 275 milyon dolar yatırımın devam ettiğine işaret ederek, "Türkiye, küresel krize dayanıklılıkta taşıdığı risk açısından sarı, uzun vadede ise yeşil ışık yakıyor. Türkiye, uzun vadede sunduğu fırsatlar ve büyüme potansiyeli açısından Rusya, Brezilya, Meksika, G. Afrika ve Polonya’nın ardından 6’ncı sırada yer alıyor" dedi.

Kırmızıyla sinyal vermiyor
Mountford, uzmanlar tarafından yapılan ekonomik analizlere göre küresel kriz ortamında kırmızı ışık yakarak tehlike sinyali veren ülkeler arasında Türkiye’nin bulunmadığına dikkat çekerek, Türkiye’deki finansal sistem ve bankacılık sektörünün güçlü yapısının bunda etkili olduğunu söyledi. Toplamda 132 ülkeden sorumlu olduğunu, bunun dünyanın 3’te 2’si anlamına geldiğini belirten Mountford, Türkiye’nin Cisco için önemli bir ülke olduğunu söyledi.
Londra’daydı ama yanımızdaydı
Paul Mountford ile Cisco’nun yaklaşık iki yıl önce tanıttığı ve farklı mekanlardaki katılımcıların sanki aynı odadaymışlar gibi gerçek boyutlarda birbirleriyle görüşmelerini sağlayan TelePresence (TeleVarlık) sistemiyle bir görüşme gerçekleştirdik. Gerçeğe çok yakın iletişim fırsatı sunan TeleVarlık sistemini kullanarak düzenlenen toplantıya Mountford, Londra’daki Cisco merkezinden, 6 kişilik gazeteci grubu ise şirketin Maslak’taki ofisinden katıldı. Sanki Londra’da değil de masanın karşı tarafında oturuyormuş gibi duran Mountford, TeleVarlık sistemi hakkında detaylı bilgiler verdi.
İletişimin yüzde 27’si sözlü
İnsanlar arasındaki iletişimin sadece yüzde 27’sinin sözlü olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Mountford, şöyle konuştu: "İletişimin yüzde 73’ü gözler, yüz mimikleri ve el-kol hareketleri gibi sözlü olmayan ifade biçimleriyle yapılıyor. Bu sözlü olmayan iletişim şekli, normal hayatımızda olduğu gibi iş yaşamında da büyük önem taşıyor. İş toplantılarında karşınızdakinin yüz ifadesi, bakışları veya el hareketleri, onun sözleri kadar etki yaratıyor. İşte bu noktada, başka ülke veya kentlerdeki insanların birbirleriyle ’yüz yüze’ görüşme imkanı sağlayan TeleVarlık sistemi devreye giriyor."
1500 odanın 10 tanesi Türkiye’de
TELEVARLIK sisteminin dünya üzerinde 1500 odada kurulduğunu belirten Paul Mountford, "Türkiye’de ise başta Cisco, Başbakanlık ve Türk Telekom tarafından kullanılan 10 oda bulunuyor. Cisco olarak da 42 farklı ülkedeki 143 şehirde toplam 382 TeleVarlık odasına sahibiz" diye konuştu.
250 bin dolarlık odada Başbakan gibi görüştük
CISCO’nun İstanbul Maslak’taki ofisinde bulunan 35 metrekarelik ’Ortaköy’ adlı TeleVarlık odasında, Paul Mountford ile gerçekleştirdiğimiz toplantı, akıllara Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu ile aynı teknolojiyi kullanarak yaptığı görüşmeleri getirdi. Cisco, 250 bin dolardan başlayan ’3000 Serisi’ bu odanın bir benzerini ücretsiz olarak Başbakan Erdoğan’ın Ankara’daki konutu ve İstanbul Dolmabahçe Sarayı’ndaki ofisine bir yıl önce kurduğu biliniyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de güvenliği test edilen bu sistemi, her türlü yurt içi ve dışı temasta kullanabilecek. Cisco bu sistemi, Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Ürdün, Mısır, Lübnan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne kurduğunu daha önce açıklamıştı.
3 plazma ekran 6 kişilik masa
TELEVARLIK sistemi, IP tabanlı görüntü, ses ve uzaktan iletişim teknoloji alanındaki yeniliklerine dayanıyor. Sistemde 65 inç büyüklüğünde 3 adet plazma ekran yer alıyor. 720p ile 1080p arasında gerçek yüksek çözünürlüklü görüntüyü yansıtabilen kameralar kullanılıyor. Görüşmeyi 16 Mb/s bant genişliğiyle yaptık. Turk Telekonm tarafından sunulan 20 Mb/s’lik bant genişliğinin aylık ücreti 3 bin doları buluyor. Doktor İstanbul’dan Urfa’daki hastasını muayene edebilecek CISCO Doğu Avrupa ve Merkezi Asya Bölgesi Başkan Yardımcısı Kaan Terzioğlu, TeleVarlık sisteminin Türkiye’de eğitim ve sağlık alanlarında kullanılması için hükümetle görüşmelerde bulunduklarını belirterek, "Milyar dolarlık yatırım gerektiren bu sistem sayesinde İstanbul’daki doktor Urfa’daki hastayı muayene edebilecek" dedi.haberler.com