Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer, oda olarak girişimci kadın profilinin Türkiye'nin kurtuluş reçetelerinden birisi olduğu bilincinde olduklarını söyledi. Kadınların iş hayatındaki potansiyelini artırmak için yapılacak her türlü çalışmaya bundan önce olduğu gibi bundan sonrada katkı vermeye hazır olduklarını belirten Koçer, "Bugün Gaziantep'te kadının yeri ve girişimciliği noktasında önemli ve sevindirici gelişmeler yaşanıyor." dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, TOBB Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer'i makamında ziyaret etti. Koçer burada yaptığı konuşmada, Aynur Bektaş'ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirterek, TOBB bünyesinde oluşturdukları Kadın Girimşimciler Kurulu'nun kısa sürede önemli çalışmalar yaptığını dile getirdi. Kadın girişimcilerin, TOBB çatısı altında Türkiye'nin 73 ilinde örgütlendiğini kaydeden Koçer, kadınları ekonominin dışında tutan ülkenin refaha ulaşmayacağını ifade etti. Koçer, "Gelişmiş bir toplum olmak için, artık kadınlarımızı sosyal hayata ve üretim süreçlerine sokmak zorundayız. Çünkü şu bir gerçek ki, artık kadınlarını üretim mekanizmasının dışında tutmuş bir toplum demek, potansiyelinin yarısını boşa harcayan bir toplum demektir." diye konuştu.

Gaziantepli kadınların artık gerek iş hayatında, gerek siyasette ve gerekse de sivil toplum kuruluşlarının yönetiminde yer alarak Gaziantep'te kadının konumunu yükseltme anlamında önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Koçer, şöyle konuştu; "TOBB öncülüğünde yola çıkarak ve Gaziantep sanayi odası olarak desteklediğimiz, 'Gaziantep kadın girişimciler kurulu'nun sayın başkan Bektaş öncülüğünde Gaziantep'teki kadın girişimci sayımızı arttırma yolunda önemli çalışmalara imza atacağına inanıyorum."

TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş ise, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu'nun kurulduğu günden bu yana çok mesafe kaydettiklerini ifade etti. Bektaş, "Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu'nun desteğiyle kadınlar olarak artık bizimde TOBB'da bir meclisimiz var. Artık TOBB'un bütün toplantılarında kadın kurulu olarak yer almanın mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.

Kurul üyesi kadınların, ses getirecek, fayda getirecek işler yapması gerektiğini belirten Bektaş, "Bizim işimiz bir gönül işidir, amacımız ülke ekonomisine, kadınlarımıza fayda sağlamaktır. Tabii ki anayız, bacıyız, ablayız, ama aynı zamanda işvereniz. Bizler işçi çalıştırıyoruz. Bu nedenle hedeflerimizi büyük tutmalıyız. Bizler birer örneğiz, eğer mücadele etmezsek arkamızdan kimse gelmeyecektir. Unutmamalıyız ki, işin büyüğü küçüğü, cinsiyeti yok. Bir işi kadın da yapabilir erkek de yapabilir. Artık Türkiye'de hepimiz bu bilinçle hareket etmeliyiz." diye konuştu.

Bektaş, Koçer'e Gaziantep örgütlenmelerinde gösterdiği destek için teşekkür ederek, "Sayın Nejat Koçer, gerek TOBB, gerekse de GSO Başkanlığı görevi içerisinde her zaman bizlerin yanında olarak oluşumumuza bizlere öncülük etti. Ben kendisine özellikle de Gaziantep'teki kurulumuzun oluşumunda gösterdiği destekler için tüm kadınlarımız adına şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Konuşmaların ardından Koçer, Aynur Bektaş'a ziyareti anısına yöresel işlemeli bakır tabak hediye etti.

CİHAN