Banka hesaplarındaki gizlilik nedeniyle Avrupa'da paranın toplandığı en önemli adreslerden biri olan İsviçre tarihinin en zor günlerini yaşıyor. Amerika'da başkanlık koltuğuna oturur oturmaz gözünü İsviçre'deki Amerikalıların gizli hesaplarına diken Başkan Barack Obama'dan sonra Avrupa Birliği de İsviçre'ye baskı yapmaya başladı. Amerika'nın içinde bulunduğu krizden kurtulmasında İsviçre'deki paraları önemli bir reçete olarak gören Obama bu tutumu ile İngiltere ve Almanya gibi Avrupa Birliği'nin önde gelen ülkelerini de harekete geçirdi. Almanya ve İngiltere'nin başını çektiği grup İsviçre, Avusturya ve Lüksemburg'a baskısını giderek artırıyor.

Avrupa Birliği'nden gelen bu baskıya boyun eğmek istemediklerini dışa vuran İsviçre, Avusturya ve Lüksemburg'un maliye bakanları birbirleriyle dayanışma tablosu sergilese de gözlemciler bu üç ülkenin baskılara fazla direnemeyeceğini dile getiriyor.

İsviçre gazeteleri bu üç ülkenin banka hesaplarındaki gizliliğin sürmesi yolundaki direnişini, "Ufaklıklar ayakta durmaya çalışıyor, ama ABD ve AB'ye direnme şansları yok." cümleleri ile duyuruyor.

Merkezi İsviçre'nin Zürih kentinde bulunan UBS Bankası'nın yaşadığı büyük krizin de etkisiyle büyük sarsıntı yaşayan İsviçre, banka hesaplarındaki gizliliğin kaldırılmak istenmesi depreminde büyük yara alacak gibi görünüyor. Aralık 2007 rakamlarına göre 83 bin 560 çalışanı bulunan UBS Bankası kendi alanında dünyanın en güçlü kuruluşu olarak biliniyordu. Dünyanın 50 ayrı ülkesinde çok etkin bir çalışma ekibi bulunan UBS'in kazancı trilyon Euro'larla ölçülüyordu.

Banka hesaplarının gizli olduğu ülkelere sıcak para akışı sağlanınca bu ülkelerin ekonomileri de güçleniyordu. İsviçre bu uygulamadan en çok kazançlı çıkan ülke idi. Avrupa kıtasında banka hesapları gizli olan ülkelerin başında İsviçre ve Lichtenstein ile Avusturya geliyor.

Dünyada banka hesapları gizli olan ülkeler:

1-İsviçre

2-Avusturya

3- Lihtenştayn

4-Lüksemburg

5-Singapur

6-Mauritius Adaları

7-Andorra

8-Panama Adaları

9-Bahama Adaları

Dünyada hiç vergi verilmeyen tek ülke Cayman Adaları.

Öte yandan bazı ülkelerde yurtdışında elde edilen gelirlerden vergi alınmıyor. Bu ülkeler ise şunlar: Cayman Adaları ve Singapur.

Dünyada mirastan vergi alınmayan ülkeler ise şunlar: Cayman Adaları, Andorra Adaları, Mauritius Adaları.

Birleşik Arap Emirlikleri, Cayman Adaları ve Bahama Adaları'nda ise gelir vergisi alınmıyor.


CİHAN