SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ DÜŞÜŞTE DÜNYADA İLK 5'E GİRDİKÖnceki Gün Açıklanan Ocak Ayı Sanayi Üretimi Rakamıyla Tüm Zamanların Rekorunu Kıran Türkiye, 'Dünya Küçülen Sanayiler Liginde' de İlk 5'e Girdi.

Önceki gün açıklanan ocak ayı sanayi üretimi rakamıyla tüm zamanların rekorunu kıran Türkiye, ’dünya küçülen sanayiler liginde’ de ilk 5’e girdi. Kriz yılı 2001’de rekoru yüzde 14.1 olan sanayi düşüşü, küresel kriz ortamında ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21.3 oranında düştü. Aralık ayında yüzde 17.8 düşen sanayi üretiminin, ocakta yüzde 21.3 ile dip yapmasıyla birlikte Türkiye, Japonya’nın yüzde 30.8 ile lider olduğu dünya liginde 5’inci sıraya yükseldi.


İspanya’nın ardından
Ocak ayı rakamları itibariyle, listenin ikinci sırasında yüzde 29.10 ile Singapur yer alırken, üçüncü sıraya sanayi üretimi yüzde 25.6 düşen Güney Kore oturdu. Türkiye ise sanayi üretimi ocak ayında bir önceki yılın yanı dönemine göre yüzde 23.6 düşen İspanya’nın ardından 5’inci sıraya yerleşti. Türkiye ile Tayland aynı oranda düşüş yaşarken, bu iki ülkleyi yüzde 21 ile Macarasitan takip etti.
ABD yüzde 10 oranında daraldı
Küresel krizin nedenleri arasında gösterilen mortgage krizinin merkezi ABD’deki sanayi üretimi ocak ayında sadece yüzde 10 geriledi. Türkiye’deki düşüşü ABD’yi oransal olarak ikiye katladı. İngiltere’de ise ocak ayında sanayi üretimi yüzde 11.4 oranında düştü. Brezilya’daki düşüş yüzde 17.23’ü bulurken, bu oran Rusya’da yüzde 16 olarak gerçekleşti.
Yıllık kapasite yüzde 15.5 düştü KÜRESEL krizin, Türk sanayicisini nasıl etkilediğini gösteren rakamlar moral bozmaya devam ediyor. Üretimde yüzde 21.3’lük düşüşle en dip seviyesini gören sanayi, kapasite kullanım oranındaki düşüş ile de yeni bir dip gördü. İmalat sanayiinde kapasite kullanım oranı şubatta yüzde 63.8’le tarihinin en düşük düzeyinde kalmaya devam etti. Kapasite kullanım oranı devlet sektöründe yüzde 86.2, özelde yüzde 63.6 olarak gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yüzde 63.8’lik rakam, bir önceki ayla aynı düzeyde kaldı. Ancak bir önceki yılın şubat ayı ile karşılaştırılınca, 15.5 puanlık bir gerileme söz konusu. Ocak ayındaki yüzde 21.3’lük gerilemenin ardından bu rakam, sanayideki kan kaybının şubat ayında da devam ettiğini gösteriyor. Geçen yıl ilk yarıda yüzde 80’nin üzerinde seyreden kapasite kullanım oranı, küresel krizin ilk işaretlerinin alınmaya başladığı ağustos ayından bu yana geriliyor. Ağustos ayından sonra yüzde 80’in altına inen kapasite kullanımı, aralık ayından bu yana yüzde 60’larda seyrediyor. Mart ayında ise üretim miktarının yüzde 4.7 artması bekleniyor. Şubat ayı satış miktarının yüzde 2 arttığı, mart ayı artış beklentisi de yüzde 3.2 oldu.haberler.com