BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, G-20 ülkelerinin liderlerine krizin vurduğu gelişmekte olan ülkeler için 2 yıllık sürede kullanılmak üzere 1 trilyon dolarlık bir mali teşvik paketi hazırlamaları çağrısında bulundu. Moon, "Bu teşvik dünya ekonomisini büyük ölçüde destekleyecek, sizin kendi ekonomilerinizin büyümesine dayanak oluşturacak ve küresel istikrarı güvence altına alacaktır" dedi.

BİRLEŞMİŞ
Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, G-20 ülkelerinin liderlerine küresel mali krizin vurduğu gelişmekte olan ülkeler için 2 yıllık ve 687 milyar sterlinlik (1 trilyon dolar) bir mali teşvik paketi hazırlamaları çağrısında bulundu. İngiliz Financial Times gazetesine konuşan Ban Ki-Moon, önümüzdeki hafta Londra’da yapılacak G-20 zirvesini gelişmiş ülkelere bugüne kadar gerçekleştirmedikleri uluslararası yardımları gerçekleştirmeleri yolunda çağrıda bulunmak için bir fırsat olarak kullanacağını söyledi. Ban Ki Moon, zirvenin ayrıca fakir bölgelere iklim değişiklikleriyle mücadele için fon sağlanması ve yeni gelişme yoluna giren ekonomilere nakit sağlanması için de bir fırsat olacağına inandığını söyledi.

2 yıllık teşvik paketi

Ban Ki-Moon, gelişmiş ülkeleri kast ederek, "Onlardan gelişmekte olan bütün ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayacak gerçek bir küresel teşvik paketi sağlamalarını isteyeceğim ve bunun miktarının da gelecek 2 yıl için 1 trilyon dolar olması gerektiğini vurgulayacağım" dedi. Gazete, Ban Ki-Moon’un Zirve öncesinde G-20 ülkelerinin liderlerine bir de mektup gönderdiğini ve bu mektupta da bu büyük teşvikin halen var olan mekanizmalar ve kurumlar aracılığıyla mobilise edilebileceğine dikkat çektiğini yazdı.

Siyasi krize dönüşebilir

Ban Ki-Moon’un mektubunda G-20 liderlerine, "Bu desteğin sağlanması dünya ekonomisini büyük ölçüde destekleyecek, sizin kendi ekonomilerinizin büyümesine dayanak oluşturacak ve küresel istikrarı güvence altına alacaktır" diyerek, onları ikna etmeye çalıştığı bildirildi. Ban, FT aracılığıyla liderleri uyarırken de, "Eğer halen yaşanan krizi kararlılık, güçlü bir siyasi liderlikle doğru biçimde ele alıp önlem oluşturmazsak, korkarım ki bu sadece bir ekonomik kriz olmakla kalmayıp, bütün dünyada bir siyasi istikrarsızlığa da yol açabilecektir" dedi.

WSJ: Türkiye için ’esnek IMF kredisi’ mümkün görünmüyor

WALL
Street Journal, Türkiye’nin güçlü temellerinin, IMF’nin yeni esnek kredi için başvurabileceği akla getirdiğini ancak hızlı kötüleşen mali açığının, daha kapsamlı bir düzenleme olasılığını artırtırdığını yazdı. ABD’nin borsa ve finansal çevrelerinin gazetesi The Wall Street Journal, Romanya’ya yönelik kurtarma planı ile ilgili olarak IMF ile anlaşma sağlandığına dikkat çektiği haberinde IMF ile şimdiye kadar çok sayıda ülkenin anlaşma yaptığını, başka ülkelerin de sırada olduğunu kaydetti. IMF’nin daha sağlam temelleri olan ekonomilere şimdi de esnek kredi olanağını sunduğunu belirten gazete, esnek kredilerden yararlanmak için Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nin potansiyel aday olduğunu yazdı. Türkiye’nin durumuna da değinen yazıda, "Türkiye, uzun süredir IMF ile görüşüyor. Güçlü temelleri, esnek kredi için başvurabileceğini akla getiriyor. Ancak, hızlı kötüleşen mali açığın, yerel seçimlerden sonra daha kapsamlı düzenleme olasılığını artırıyor" denildi.hurriuet