Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, küresel ekonomik krizin istihdamda yol açtığı sorunların çözümü için getirilen kısa çalışma ödeneğine ilişkin, "Kısa çalışma ödeneği 6 aylık ama bu 6 ay daha uzamaz diye bir kural yok" dedi.

Faruk Çelik, hükümetlerin öncelikli konularından birinin işsizlikle mücadele olduğunu bildirdi. Ancak Türkiye’de yaşanan işsizlik olayının başka bir şey olduğunu belirten Çelik, "Bugün talep daralmasından kaynaklanan krizde işsizlik ve istihdam azalışıyla karşı karşıyayız. Talep daralması var diye onu da iç politika malzemesi yapmak hiç doğru değil. Bizim istihdamı koruma ve artırma gibi iki önemli görevimiz var" diye konuştu. Hükümet olarak gerekli önlemleri aldıklarına değinen Çelik, şöyle konuştu: "Kısa çalışma ödeneği ve ÖTV indirimi istihdamı korumaya dönük attığımız adımlar. Bundan sonra ne olabilir? Seçim bölgelerine dağılmadan önce Bakanlar Kurulu’nun son toplantısında aldığımız karar şudur; 29 Mart’tan sonra anlık müdahale. Yani sektörlerde olan bitenleri sektörlerle değerlendiriyoruz. Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda... Ne gibi değişim var, ne gibi açıklar oluşuyor, buna karşı alınacak önlemler nelerdir? Bu önlemleri anlık olarak alacağız. Yaşanan süreç krizdir. Anlık müdahalelerle sistemi rehabilite etme, sistemi rayında tutma müdahalesi söz konusudur."

ÖTV indirimi

Çelik, ÖTV indirimiyle birlikte otomobil ve beyaz eşya sektörlerinin büyük bir canlılık kazandığına işaret etti. Çelik, şunları kaydetti: ". Kısa çalışma ödeneği 6 aylık, ama bu 6 ay daha uzamaz diye bir kural yok. 6 ay daha uzatılabilir. ÖTV’yi 3 aylık yapacağımızı söyledik. Ama bunun meydana getirdiği canlılık nedir? Bunun şu an ölçümlemesi yapılacak tabii ki. Böyle bir şeye ihtiyaç duyulursa, hükümet olarak biz anlık kararlarımızı tekrar gözden geçiririz. Ama şu an kısa çalışma ödeneğiyle ilgili aldığımız karar 6 ay. ÖTV ile ilgili aldığımız karar 3 ay. Bu süreler inceleniyor, piyasadaki artıları, eksileri değerlendiriliyor. Seçimden sonra nisan ayında da sektörel, bölgesel teşvik anlamında bir çalışma gelecek. "

Sorun dış talepte

İSTİHDAMLA ilgili özel bir daimi komisyon oluşturulduğunu, söz konusu komisyonun istihdamla ilgili sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yapacağına değinen Faruk Çelik, şöyle devam etti: "Böyle bir daimi komisyon şu anda oluşuyor. Fakat dış talep artmadıkça, dış talepte olumlu sinyaller gelmedikçe sorun köklü çözüme kavuşamaz kesinlikle. İç talebi teşvik edecek bazı düzenlemeler nisan ayından sonra değerlendirilebilir, ele alınabilir."hurriyet