AIG’de (American International Group) bazı yöneticilerin New York Başsavcısı Andrew Cuomo’ya aldıkları tartışmalı primleri geri ödeyeceklerini açıklaması, zordaki sigorta şirketinin Avrupalı yöneticilerinden bazılarının istifa etmesine neden oldu.

AIG tarafından ihanete uğradıklarını dile getiren bu yöneticiler ABD yetkilileri tarafından da adil olmayan bir soruşturma yürütüldüğüne dikkat çektiler. Avrupalı yöneticilerden Jake DeSantis, AIG CEO’su Edward Liddy’yi primlerin geri ödenmesinden dolayı eleştirdi. İflasını da açıklayan DeSantis kendisine verilen 742 bin dolarlık primin tamamını bir derneğe bağışlayacağını açıkladı.

Prim için maaştan vazgeçtim

11 yıl hizmet verdiği kurumda artık daha fazla performans gösterebileceği bir ortam olmadığını ifade eden Jack DeSantis’in içinde bulunduğu AIG Finansal Ürünler bölümü, şirketin verdiği büyük kayıpların en büyük sorumlusu olarak gösteriliyor. Buna karşın De Santis bu eleştirileri kabul etmiyor ve AIG’de para da kazanamadığına dikkat çekerek, şöyle konuşuyor: "Artık bütün sorumluluğun omuzlarımıza yüklenmesinden ve destek görememekten sıkıldım. Kongre’den bir sürü haksız ve taraflı eleştiri gelirken, kimse ayağa kalkıp bu söylenenlere karşı çıkmadı. Bu yıl 1 dolar maaş karşılığında çalışmayı kabul etmiştim. Ama onlar da bana Mart 2009’da prim sözü vermişlerdi. Beni yalnız bırakanları düze çıkarmak için günde 14 saatimi ailemden uzak olduğum bu ofiste geçirmeyeceğim."hurriyet