Sanayi ve Ticaret Bakanı Çağlayan, Hükümetin Kdv ve Ötv'de Yaptığı İndirimleri Fiyatlarına Yansıtmayanların Hem Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Hem de Maliye Bakanlığı Tarafından Denetleneceğini Açıkladı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, hükümetin KDV ve ÖTV’de yaptığı indirimleri fiyatlarına yansıtmayanların hem Sanayi ve Ticaret Bakanlığı hem de Maliye Bakanlığı tarafından denetleneceğini açıkladı. ’Fiyatları yükseltip sonra da indiriyormuş’ gibi yapanları uyaran Çağalayan, "Devletin alacağından vazgeçtiği bir durumda kimsenin kendine şahsi çıkar sağlaması söz konusu olamaz" dedi. Fiyatlara yansımalı

Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) yöneticileri ve üyeleriyle bir araya gelen Çağlayan, hükümetin küresel krizden sanayicilerin en az etkilenmesi, istihdamın da azalmaması için bazı tedbirler aldığını belirtti. Bu kapsamda mobilya, beyaz eşya, elektronik, otomotiv sektörlerinde KDV ve ÖTV indirimleri gerçekleştirildiğini hatırlatan Çağlayan, sektörlerin KDV ve ÖTV indirimlerini mutlaka fiyatlarına yansıtması gerektiğini vurguladı.
Şahsi çıkar yok
"Fiyatlarını yükseltip, indirim yapıyormuş gibi yapanları uyarıyorum" diyen Çağlayan, şunları söyledi: "Bu indirimleri fiyatlarına yansıtmayanlar, tüketicinin korunması açısından Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, vergi açısından da Maliye Bakanlığı denetimine açık olduklarını bilsinler. Bunlar hem Maliye hem de Sanayi ve Ticaret bakanlıkları tarafından denetlenecek. Devletin alacağından vazgeçtiği bir ortamda kimsenin kendine şahsi çıkar sağlaması söz konusu olamaz. Fiyatları indiriyormuş gibi yapanlar bunu bilsinler." Kanun değişecek, yılda sadece iki kez indirim yapılacak TÜKETİCİ Kanunu’nda yapılacak değişiklik hakkında da bilgi veren Zafer Çağlayan, kapıdan satışlar, kampanyalar, devre mülk satışları ve indirimli satışlara bir düzen getirileceğini söyledi. Kanunda yapılacak değişiklikleri nisan ayında Başbakanlığa sunacaklarını açıklayan Çağlayan, değişikliklerin içeriği hakkında şu bilgiyi verdi: "Türkiye’ye gelen her ürüne Türkçe kullanım kılavuzu verilecek. Deri ürünlerinde suni ve hakiki deri konusundaki net ayırım tüketicinin göreceği şekilde logoyla yapılacak. Yılda sadece 2 kez indirim yapılacak. Ve indirim 45 günden uzun sürmeyecek. Şimdi yapılan indirimlerin gerçek indirim olmadığını herkes biliyor. Hatalı yapılan bu kampanyalar sektörün itibarını indiriyor. Kanun çıkınca bakanlık fiyatları kontrol edecek. Tasfiyeye de düzenleme getireceğiz. 365 gün tasfiye nedeniyle ucuzluk olmaz. Kanunun çıkması halinde yıl sonunda bu kanuna göre indirimler yapılacak."
(HABERLER)