ARTIK LÜKS DEĞİL İHTİYAÇ


Kriz Döneminde Tüketicilerin Otomobillere, Toplu Ulaşıma ve Diğer Alternatif Ulaşım Araçlarına Olan Bakışı Araştıran Uluslararası Pazar Araştırma Şirketi Synovate, Türkiye'de Oldukça Dikkat Çeken Sonuçlara Ulaştı.

KRİZ döneminde tüketicilerin otomobillere, toplu ulaşıma ve diğer alternatif ulaşım araçlarına olan bakışı araştıran uluslararası pazar araştırma şirketi Synovate, Türkiye’de oldukça dikkat çeken sonuçlara ulaştı. İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde yaşayan, 18-54 yaş arasındaki, kadın-erkek toplam 500 tüketici ile görüşülerek yapılan araştırmaya göre; 3 büyük ildeki evlerin yarısında en az bir otomobil bulunuyor.
Motosiklet sahipliği oranı ise yüzde 3 ile otomobilin oldukça gerisinde kalıyor. Motosiklet’in tercih edildiği kesime bakıldığında yüksek gelir grubu üyesi, 35-45 yaş aralığındaki tüketiciler tarafından kullanıldığı ortaya çıkmış. Yaşanan ekonomik krizin de etkisiyle tüketicilerin büyük kısmı bu dönemde toplu taşıma araçlarını daha sık kullanacağını söylüyor. Kadınların çoğunluğu oluşturduğu bu grupta, halkın yakın mesafe için otomobil kullanmak yerine bisiklete binmeyi ya da yürüyerek gitmeyi tercih edebileceği belirtiliyor.haberler