ALMANYA, TÜRKİYE'DEN 400 USTA KASAP İSTEDİAlmanya'da Faaliyet Gösteren Türk-alman Ortaklı Bir Firmanın Talebi Üzerine, Bu Ülkeye 400 Kasap ve Mezbahada Çalıştırılacak Eğitimli İşçi Gönderilecek.

Almanya'da faaliyet gösteren Türk-Alman ortaklı bir firmanın talebi üzerine, bu ülkeye 400 kasap ve mezbahada çalıştırılacak eğitimli işçi gönderilecek. Adana Kasaplar ve Tavuk, Balık Eti Satıcıları, Et ve Et Ürünleri Şarkütericiler Esnaf Odası Başkanı Murat Yağmur, şirketin bu konuda Türkiye Kasaplar Federasyonu'na başvuruda bulunduğunu söyledi. Almanya'daki şirket, İslami kesim kurallarını bilen, kalfa ve ustalık belgesine sahip 400 kasap ve mezbahada çalıştırılacak işçilerin eğitimli olmasını istiyor. Yağmur, Adana'dan da şartlara uyan 50-75 kasabın Almanya'ya gönderileceğini kaydetti.
Almanya'dan gelen talep üzerine federasyonunun yaptığı çalışma doğrultusunda ilk olarak Bandırma Kasaplar Odası'nın tespit ettiği 25 kasabın 15 Nisanda Almanya'ya gideceğini duyuran Yağmur, "Adana Kasaplar Odası da, 30 Mayıs'ta şartlara uyan bir grup kasabı Almanya'ya gönderecek. Bu ülkeye gidecek kasaplarımıza yeme-içme her şeyi firmaya ait olmak üzere bin ile 2 bin Euro arası maaş verilecek. Sözleşme ilk etapta 2 yıllık olacak. Daha sonra 5-10 yıla çıkarılabilecek. Almanya'ya gönderilecek kasap sayımız da binin üzerine çıkabilecek. Adana'dan gidecek kasaplar, kemikli eti, paletler üzerinde kemiksiz hale getirecekler. Kasaplarımız bu fırsatı kaçırmasınlar." dedi. Almanya'ya gitmek isteyen kasaplar için İŞKUR ve Adana ESOB Eğitim ve Hizmet Binası'nda bulunan Kasaplar Odası'nda başvuru kabulüne başlandığını ifade eden Yağmur, incelemeler yapıldıktan sonra tespit edilecek kasapların pasaport ve vize işlemlerine başlanacağını, başvuruların da 1 Haziranda sona ereceğini kaydetti.

(CİHAN)