Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-bir-sen) Ar-ge Birimi Tarafından Tüik Verileri Baz Alınarak Hazırlanan Mart Ayı Asgari Gıda Harcaması (Açlık Sınırı) ve Asgari Geçim Haddi ( Yoksulluk Sınırı) Rakamları Açıklandı.

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) AR-GE birimi tarafından TÜİK verileri baz alınarak hazırlanan Mart Ayı Asgari Gıda Harcaması (Açlık Sınırı) ve Asgari Geçim Haddi ( Yoksulluk Sınırı) rakamları açıklandı. Buna göre, hem açlık sınırı hem de yoksulluk sınırı bir önceki aya göre 50 TL oranında artış gösterdi. Mart ayında açlık sınırı, yani 4 kişilik bir aileninin tüketmesi gereken zorunlu gıda harcaması 750,14 TL, yoksulluk sınırı, yani, 4 kişilik bir ailenin asgari şartlarda geçinebilmesi için harcaması gereken tutar ise 2.341,42 olarak gerçekleşti.


MUTFAĞI YANGIN SARDI

Şubat ayında da bir miktar kendini gösteren gıda fiyatlarındaki artış, Mart ayı rakamlarında birinciliğe oturdu. Mart ayında endekste yer alan gruplardan en fazla artış yüzde 3,91 olarak gıda ve alkolsüz içeceklerde gerçekleşti. Fiyatlardaki gerileme ise yüzde 1.44 ile ev eşyasında, yüzde 1.99 ile de ulaştırma rakamlarına yansıdı.

YILLIK ARTIŞTA REKOR KONUT GRUBUNDA
Bem-Bir-Sen AR-GE Merkezi tarafından hazırlanan verilere göre, bir önceki yılın aynı ayına göre TÜFE'de en yüksek artış yüzde 16.46 ile konut grubunda gerçekleşti. Konutu, yüzde 13.26 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 12.07 lokanta ve oteller, yüzde 9,18 ile de gıda ve alkolsüz içecekler izledi.


(CİHAN)

(Cihan Haber Ajansı)