Türk Telekom A.ş'de Yürütülen Toplu İş Sözleşmesi Görüşmelerinde Anlaşma Sağlandı.

Türk Telekom A.Ş'de yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Haber-İş ile Türk Telekom A.Ş arasındaki anlaşmaya göre, işçilerin ücretlerine toplu iş sözleşmesinin birinci 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ayında yüzde 3,5 zam yapılacak. Toplu sözleşmenin üçüncü ve dördüncü 6 aylarında ise ücretler yüzde 2.5 oranında artırılacak. Enflasyonun bu oranları geçmesi halinde aradaki fark telafi edilecek.

İşçiler haftada 45 saati geçmemek üzere 6 gün çalıştırılabilecek, 6 gün çalıştırılan işçilere 50 TL ek ödeme yapılacak.
Anlaşma doğrultusunda, sosyal haklar da 6'şar aylık dönemler halinde ücret zammı oranlarında artırılacak.
Haber-İş Genel Başkanı Ali Akcan, yaptığı açıklamada, toplu sözleşmede geçen dönem var olan hakların korunduğunu, ücretler ve sosyal haklar konusunda da iyileştirmeye gittiklerini söyledi.
Geçen dönem taraflar arasında oluşan güven bunalımının da ortadan kaldırıldığını ifade eden Akcan, şunları kaydetti: ''Herkesin geçmişten ders alması ve üzerine düşeni yapmasıyla görüşmeleri kısa sürede sonuçlandırdık. Malum bir kriz ortamı var, bunu da dikkate aldık. Her iki tarafın da memnun olduğu, günün koşullarında iyi bir anlaşma sağladık. Kurumun hizmetlerini sağlıklı devam ettirebilmesi için görüşmelerin masa başında bitirilmesi önemliydi. Geriye giden hiçbir hakkımız yok, ücretler konusunda da enflasyona karşı korumayı içeren bir noktayı yakaladık. Çalışma süresiyle ilgili varılan anlaşmayla da 24 saat hizmet verecek bir kurumun altyapısını oluşturmuş olduk.'' Toplu iş sözleşmesi, Türk Telekom A.Ş ve Haber-İş yöneticilerinin katılımıyla 7 Nisan Salı günü düzenlenecek törenle imzalanacak.

(Anadolu Ajansı)