ALMAN PETACCİ, ERZURUM'DA 90 MİLYON EUROLUK YATIRIM YAPACAK

Güneş Enerjisi Alanında Faaliyet Gösteren Alman Firması Petacci'nin Erzurum'da 90 Milyon Euroluk Yatırım Yapacağı Belirtildi.

Güneş enerjisi alanında faaliyet gösteren Alman firması Petacci'nin Erzurum'da 90 milyon euroluk yatırım yapacağı belirtildi. Erzurum Tek Adımda Yatırım Büro Yöneticisi Hüseyin Erdem, ocak ayında ilk girişimlerine başlayan Alman Firması Petacci'nin Erzurum'da Akart Enerji Fabrikasını kurarak 90 milyon euroluk yatırım yapacağını belirtti. Firmanın, güneş enerjisinden elektrik üreten panelleri Erzurum'da üretmeyi hedeflediğini dile getiren Erdem, bu sayede 450 kişinin istihdam edileceğini ifade etti.

Patecci firma yetkilileri Frank Bohne, Florian Higasi, Dr. Frank Monschaner, iş adamı Kemal Çelik'in Erzurum Vali Yardımcısı Nurullah Aktaş ile birlikte birçok kez Erzurum Valisi Sami Bulut'u ziyaret edip konu hakkında görüştüklerini dile getiren Erdem, "Firmanın fabrika için bir arsaya ihtiyacı vardı. Organize sanayi bölgesinde kendilerine 40 dönümlük bir arazi tahsis edildi." dedi. Firma tarafından arazinin sahibinden alındığını ifade eden Erdem, yatırım için tüm evrakların hazır olduğunu söyledi.
Yapılan yatırımlarda Vali Sami Bulut'un firma yetkililerine gösterdiği yakın ilgi ve desteğinin etkili olduğunu dile getiren Erdem, "Firma yetkilileri daha önce farklı iki ille görüşmüş. Fakat valimizin yakın ilgisi ve desteğinden etkilenen yetkililer yatırımı Erzurum'a yapmayı tercih etti." dedi. Firma yetkililerinin bu girişimden sonra temizlik ürünleri, turizm ve tarım sektöründe de yatırım yapmayı amaçladıklarını belirten Erdem, bu sektörlerde de yatırım yapılması halinde yatırım tutarının yaklaşık 200 milyon euroyu bulacağını ve tarım sektörüyle birlikte 5000 kişinin istihdamının söz konusu olduğunun altını çizdi. (CİHAN)