İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURULARI 7 BİN KİŞİ AZALDI


Küresel Krizle Artan İşsizlik Rakamlarıyla İlgili Azalma Sinyalleri Gelmeye Başladı. İşini Kaybettiği İçin Türkiye İş Kurumu'na (İş-kur) Maaş Başvurusu Yapanların Sayısı Mart Ayında 7 Bin Kişi Azaldı.

Küresel krizle artan işsizlik rakamlarıyla ilgili azalma sinyalleri gelmeye başladı. İşini kaybettiği için Türkiye İş Kurumu'na (İş-Kur) maaş başvurusu yapanların sayısı mart ayında 7 bin kişi azaldı. Bu yılın şubat ayında 69 bin kişi işsiz kaldığı için İşkur'a müracaat ederken, geçen ay bu sayı 62 bine geriledi. Söz konusu gerilemede hükümetin ardı ardına açıkladığı ekonomik paketlerin etkisi olduğu belirtiliyor. Özellikle otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve bilgisayar sektörlerine yapılan KDV indiriminin işçi çıkarmaları durdurduğuna dikkat çekiliyor.
İşkur Genel Müdürü Namık Ata'nın, "İşsizlik şubattan itibaren düşmeye başladı." açıklaması rakamlara da yansıdı. Bu yılın ocak ayında 79 bin olan işsizlik maaşı talebi şubatta 10 bin azaldı. İşini kaybedip maaş isteyenlerinh sayısı martta da 7 bin kişilik azalmayla 62 bine geriledi. Uzmanlar, işsizliğin düşmeye başlamasında mevsimsel hareketliğin yanı sıra hükümetin açıkladığı 5 ayrı ekonomik paketin etkisi olduğunu ifade ediyor. Hükümetin açıkladığı son tedbir paketi, başta kısa çalışma ödeneği ödeneği olmak üzere önemli teşvikler içeriyor. Otomotiv ve beyez eşyada ÖTV ve KDV 3 aylığına indirilirken, konutta da 150 metrekare üzeri dairelerin vergisi düşürüldü. Ardından mobilya ve bilgisayarda da KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e indirildi. (CİHAN)