KOT TAŞLAMA MAĞDURLARINA MÜJDE


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kot Taşlamada Çalışırken Meslek Hastalığına Yakalandığı Tespit Edilenlerin Emekli Edileceğini Açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kot taşlamada çalışırken meslek hastalığına yakalandığı tespit edilenlerin emekli edileceğini açıkladı. Çelik, sigorta süresi ya da prim ödeme gün sayısına bakılmadan kot taşlama mağdurlarının emeklilik hakkının bulunduğunu söyledi. Birçok gencin ölümüne neden olan kot taşlamada kum kullanımının yasaklanmasının ardından Çalışma Bakanlığı önemli bir adım daha attı. Bakan Çelik, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Çalışanların iş kazalarında olduğu gibi meslek hastalığına tutulduklarının tespit edilmesi halinde, iş kazası ve meslek hastalıkları sigortası kapsamında iş göremezlik emekli aylığı bağlanabilmekte ve sağlık yardımında alabilmektedirler." dedi.

Bu durumdaki çalışanların emekli aylığı bağlanmasında herhangi bir sigortalılık süresi veya prim ödeme gün sayısı aranmayacağını kaydeden Çelik, herhangi bir iş yerinde sigortalı bildirimleri yapılmadan çalıştırılanların da Sosyal Güvenlik Kurumu denetim elemanlarınca tespit edilip hastanelere sevk edileceğine dikkat çekti. Çelik, hastane kontrollerinde meslek hastalığına yakalandıkları belirlenen kot taşlama mağduru gençlerin emekli edileceğini ifade etti.
Bakanlık İş Teftiş Kurulu Başkanlığı'nca iş kazası ve meslek hastalığı riskinin yüksek olduğu atölyelerde iş yeri denetimlerinin sürdüğünü kaydeden Çelik, "Bu çerçevede 2008 yılı ve 2009'un ilk üç ayında 149 iş yerinin denetiminin yapılmış, 11 iş yerinin kapalı olduğu tespit edilmiş, 60 iş yerinde ise teftiş sonuçlandırılmıştır. 1 iş yeri kapatılmış olup, yapılan inceleme ve denetimlerde tespit edilen eksikliklerle ilgili idari para cezası da uygulanmıştır." bilgisini verdi.

BİNGÖL'DEKİ GENÇLERDE MESLEK HASTALIĞI ÇIKARSA MAAŞ BAĞLANACAK
Kot taşlama atölyesinde çalışırken meslek hastalığına tutuldukları yönünde SGK'ya ihbarda bulunan Bingöl'ün Taşlıçay ve Toklular Köyü sakinlerinin incelemeleri devam ediyor. Köylülerin sigortasız çalıştırıldıkları ilk etapta tespit edildi. SGK denetim elemanlarının kot taşlamada çalışıp meslek hastalığına yakalandıkları belirlenenlere kısa sürede iş göremezlik geliri bağlanacak. (CİHAN)

(Cihan Haber Ajansı)