BİTLİS'TEKİ TÜTÜN ÜRETİCİLERİ 1 YILLIK EMEKLERİNİ GÖRÜCÜYE ÇIKARDI


Tekel Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü'nün Yaprak Tütün Alımını Başlatacağını Açıklaması Üzerine Bitlis Merkez ve İlçelerinde 130 Köyden 12 Bin 250 Üretici Bir Yıllık Emeğini Görücüye Çıkardı. Tütün Başfiyatının 'Nefs-i Bitlis' Adı Verilen Bitlis Yöresine Has Özel Tütünde 5,3 Tl, Virginia Tipi Tütünde İse 4,9 Tl Olduğu Belirtildi.

Tekel Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü'nün yaprak tütün alımını başlatacağını açıklaması üzerine Bitlis merkez ve ilçelerinde 130 köyden 12 bin 250 üretici bir yıllık emeğini görücüye çıkardı. Tütün başfiyatının 'Nefs-i Bitlis' adı verilen Bitlis yöresine has özel tütünde 5,3 TL, Virginia tipi tütünde ise 4,9 TL olduğu belirtildi. Bitlis ve Güroymak Tekel Yaprak Tütün İşletmesi'nin önüne traktör ve minibüslerle taşıdıkları tütün balyalarını dizen üreticiler, eksperlerin ağzından çıkacak birim fiyatları bekledi. Tekel Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü'nde sıra bekleyen tütün ekicilerinin geçmiş yıllara oranla sayılarının az olduğu gözlenirken, önümüzdeki yıllarda ekilecek olan tütünün ise devlet eliyle Tekel'in almayacak olması sadece özel sektörlerin tütünü alacak olması ise tütün ekicisini kara kara düşündürüyor.

Yıllardır geçimini tütün ekiminden sağladığını belirten Ferhat Yunus isimli üretici, son yıllarda tütüncülüğün eskisi kadar getiri getirmediğini, tütün eken çiftçilerin bir çoğunun, kota belgelerinin iptal edilmemesi için tütün ektiğini söyledi. 12 nüfuslu bir ailenin geçimini sırtladığını söyleyen Yunus, geçmiş yıllarda tütün parasıyla ailesinin geçimini rahatlıkla karşılayabildiğini, ancak son yıllarda kota uygulamasına geçilmesiyle birlikte gelirlerinde ciddi bir düşüş yaşandığını kaydetti. Yunus, "Belimizi büken kota uygulamasından sonra Tekel'in devlet eliyle gelecek yıllarda hiç tütün almayacak olması ise biz tütün ekicilerini daha da mağdur etmiştir." dedi.
Tütün alımıyla ilgili görüşlerini açıklayan Tek- Gıda İş Sendikası Başkanı Can Murat Yenisöz ise üretici ve tütün emekçisinin gözden çıkarıldığını kaydetti. (CİHAN)