AVEA YİNE TURKCELL'E YÜKLENDİ: REKABETİ BOZUYOR

Gsm Sektöründe, 'Her Yöne Sınırsız' Tarifesiyle Patlayan Söz Düellosu Aynı Hızla Devam Ediyor. Turkcell'in, 'Mobil Pazarda Rekabetin Yüksek Olduğu' Yönündeki Açıklamalarına Tepki Gösteren Rakibi Avea, Muhatabını 'Rekabeti Bozmak' ile Suçladı.

GSM sektöründe, 'Her yöne sınırsız' tarifesiyle patlayan söz düellosu aynı hızla devam ediyor. Turkcell'in, 'mobil pazarda rekabetin yüksek olduğu' yönündeki açıklamalarına tepki gösteren rakibi Avea, muhatabını 'rekabeti bozmak' ile suçladı. İlk olarak kamu çalışanlarına yönelik sınırsız tarifeleriyle dikkatleri üzerine çeken Avea, bunu bütün yönlere yaymak isteyince sektörde büyük bir gürültü koptu. Tarife ile konuşmalar başlayınca sistem çöktü ve 'ara bağlantı' konusunda Avea ile Turkcell karşı karşıya geldi. Avea rakibini kendisine yeterli 'port' ayırmadığı için eleştiri yağmuruna tutarken, Turkcell, muhatabının plansız bir şekilde kampanyayı başlattığını buna rağmen talebini karşılamak için ek yatırıma gittiğini duyurdu ve, "Kendi hatasını bize yüklemeye çalışıyor." diyerek savunmaya geçti.

Gelinen noktada tartışmaların dügümlendiği ara bağlantı ücretleri konusunda Turkcell'in son açıklamasına cevap veren Avea, rakibinin AB seviyelerinin altında olduğunu iddia ettiği arabağlantı ücretlerinin, düzenleyici kurumun konuya müdahelesinden önce kendisi için belirlediği arabağlantı ücretinin 4 katından fazla olduğunu kaydetti.
Arabağlantı ücretleri ile ilgili ilk düzenlemenin, Turkcell pazara girdikten 9 sene sonra (2003 yılında) yapıldığını; bu zamana değin Turkcell'in arabağlantı ücretlerini dilediği gibi belirlediğini, 1994 - 2001 yılları arasında 1,4 dolar cent olarak uygulanmış olan çağrı sonlandırma ücretlerinin 2001 yılında Aria'nın pazara girişiyle birlikte 20 dolar cente çıkardığını dile getirdi.
Pazara yeni giren işletmecilerin, pazara giriş yıllarında Turkcell'e yüksek ve simetrik çağrı sonlandırma ücretleri ödemek zorunda bırakıldığını öne süren Aeva, Turkcell'in kendi abonelerinin birbirlerini aramaları karşılığında ödeyecekleri perakende ücretleri (şebeke içi görüşme ücretleri), BTK tarafından kendisi için belirlenmiş olan toptan ücretten (çağrı sonlandırma ücretinden) çok daha düşük seviyelerde belirlediğini, böylece abonelerini kendi şebekesine mahkum ettiğini kaydetti.
Avea, 'Heryöne Sınırsız' tarifesinin ilk andan itibaren büyük bir beğeni ve talep gördüğünü vurgularken, "Şirketimizin çok avantajlı ve ilgi gören Her Yöne Sınırsız tarifesi ile artan arabağlantı kapasite ihtiyacı Turkcell tarafından karşılanmamış olmasına rağmen şirketimiz ek maliyetleri göze alarak bu hizmeti sürdürmektedir. Bu örneklerde görüldüğü gibi Türkiye GSM pazarında etkin rekabetin sağlanması konusunda çalışmaların sürdürülmesi önem taşımaktadır." açıklamasında bulundu. (CİHAN)