"KRİZDEN SONRA TÜRKİYE HIZLI BÜYÜYECEK"


Doç. Dr. İbrahim Öztürk, "Enerji ve Emtia Fiyatlarının Uygun Olmasından Dolayı Hızlı Büyüme Gerçekleşecek. Krizden Sonra Türkiye Açısından Birkaç Yıl Parlak Geçecek." Dedi.

Türkiye'nin krizden sonra hızlı büyüme gerçekleştireceğini vurgulayan Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Öztürk, "Enerji ve emtia fiyatlarının uygun olmasından dolayı hızlı büyüme gerçekleşecek. Krizden sonra Türkiye açısından birkaç yıl parlak geçecek." dedi. Antalya Girişimci İşadamları Derneği (AGİD) tarafından düzenlenen 'Küresel Krizin Ekonomiye Etkileri-Hükümetlerin ve Şirketlerin Alması Gereken Tedbirler' konulu toplantıda konuşan Doç. Dr. İbrahim Öztürk, özellikle enerjiye dikkat çekti. Aynı zamanda Zaman Gazetesi'nde ekonomi yazarlığı yapan Öztürk, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olduğuna işaret ederek, bu konuda uzun vadede bu bağımlılığın en az seviyeye indirilmesi gerektiğini vurguladı.

Öztürk, Türkiye'nin enerji kaynakları açısından şanslı bir ülke olduğuna işaret ederek, "Türkiye hem rüzgar hem de güneş enerjisi açısından büyük potansiyele sahip. Deprem kuşağında olmamıza rağmen yerin altı termal enerjiyle dolu. Bunları etkin bir şekilde devreye sokmamız lazım. Türkiye'de asırlardır rüzgar eser ve güneş doğar. Ama Türkiye alternatif enerji kaynaklarını kullanmak üzere yasasını daha 2007 yılında çıkarabildi." diye konuştu.
Sadece rüzgar enerjisine 74 milyar dolarlık yatırım lisansı alındığını kaydeden Öztürk, nükleer enerjisi üzerinde oynanan oyunlara dikkat çekti. Dünyanın her tarafında nükleer enerjinin olduğunu Fransa'nın enerji ihtiyacının yüzde 75'ini nükleerden karşıladığı bilgisini veren Doç. Dr. Öztürk, "Bir tek Türkiye'de yok. Japonya'da insanlar nükleer santralin dibinde denize giriyor. Ama Türkiye olunca iş değişiyor. Türkiye'de stoklarda bazı gruplar var. Ne zaman nükleer enerji gündeme gelse, onlar birden ortaya çıkar. İş bitince birden ortadan kaybolur. Sanki Türkiye'nin çevre sorunu tek nükleer enerjiymiş gibi. Birileri stoklarda Türkiye'nin elini kolunu bağlamak için bir sürü adam biriktiriyor." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin nükleer enerjiye geçmesinin bir tercih değil zorunluluk olduğunu vurgulayan Öztürk, şirketlere krizde güçlerini birleştirmelerini önerdi. (CİHAN)