DÜNYA KÜÇÜLECEK, İŞSİZLİK % 10'U GEÇECEKYaptığı Öngörülerin Tutması Nedeniyle 'Kahin' Diye Anılan Prof. Nouriel Roubini, IMF'den Daha Kötümser Beklentilerde Bulundu.

Yaptığı öngörülerin tutması nedeniyle ’kahin’ diye anılan Prof. Nouriel Roubini, IMF’den daha kötümser beklentilerde bulundu. Roubini, IMF’nin ’ekonomi bu yıl 1.3 küçülecek’ beklentisinin ötesine geçerek, 1.9 daralacağı, işsizliğin de yüzde 10’u geçeceği tahmininde bulundu. KRİZ’e ilişkin öngörüleri ile bilinen New York Üniversitesi Ekonomi Profesörü Nouriel Roubini’ye göre, dünya ekonomisi bu yılı yüzde 1.9 daralmayla kapatacak. Gelişmiş ülkelerdeki işsizlik oranı yüzde 10’un üzerine çıkacak. Krizi 1.5 yıl önceden gören Roubini Amerikan Forbes dergisine verdiği röportajda, "Yılın ilk çeyreğinin tamamlanmasıyla küresel daralmanın hızı yavaşladı. Buna rağmen G-7 ülkeleri 2009’da da küçülmeye devam edecek" dedi.

IMF’den de kötümser
Yüzde 1.9 daralma öngörüsüyle Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yüzde 1.3’lük küçülme beklentisinin de üzerine çıkan Roubini, gelişmiş ekonomilerdeki daralmanın, yüzde 4’ü bularak daha derin yaşanacağını savundu. Roubini’nin önümüzdeki dönemde dünya ekonomisine ilişkihn öngörüleri şöyle:
En keskin düşüş Japonya ve Euro Bölgesi’nde görülecek. ABD’de Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYİH) küçülmeye devam edecek.
Bu yıl tüm çeyreklerde daralma devam edecek.
Gelişmekte olan ülke ekonomilerinde de önceki yıllara göre keskin düşüşler meydana gelecek. Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya, Meksika ve Venezüella gibi Latin Amerika eksi büyümenin görüleceği ülkeler olacak.
Baltık’ta küçülme
Rusya’da yüzde 5’lik bir daralma yaşanacak. Baltık ülkelerinde ise çift haneli küçülme riski var.
Asya’da da tablo değişmeyecek. Hálá pozitif büyümenin görüldüğü nadir ülkelerden Çin’in büyümesi yüzde 5.5’e gerileyecek.
Asya kaplanları olarak adlandırılan Singapur, Tayvan, Güney Kore ve Hong Kong ise resesyon deneyimini yaşayacak ülkeler arasında olacak.
Gelişmiş ülkelerdeki işsizlik oranı, 2010’a kadar çift haneye ulaşacak. ABD’de yüzde 8.5 olan işsizlik oranı 2009 ortasında yüzde 10’u aşacak.
Petrol fiyatları 2009’da 40 dolar civarında seyredecek.
Talep yüzde 12 düştü
Global ekomoniminin senkronize küçülme etkisinden kolay kurtulamayacağını ifade eden Roubini’ye göre, global ticaret hacmi de en büyük düşüşlerin yaşanacağı dönemin içine girdi. Bu yıl global talepte yüzde 12 düşüş olduğunun altını çizen Roubini’nin, diğer tahminleri ise şöyle: "Birçok analist artık resesyonu kabullendi. Bana göre de, dünya ’U’ şeklinde bir resesyon içerisinde bulunuyor. Dünyanın krizde daha dibi görmediğini düşünüyorum."
Dünya Bakası’ndan altyapıya 45 milyar dolar
DÜNYA Bankası, küresel ekonomik krizden hızlı şekilde çıkılması için bir kurum kuracağını ve gelecek üç yılda altyapıya 45 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, yaptığı açıklamada, "Yatırımlar istihdam yaratılması, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve fakirliği yenmek ve krizden hızlı çıkılmasına yardım için bir platform oluşturabilir" dedi. Deloitte: Ekonomi yüzde 5 daralabilir DELOITTE’un 2009’un ilk çeyreğinin değerlendirildiği ’IMF’i Beklerken’ başlıklı raporunda, Türkiye ekonomisinde bu yıl yüzde 5 daralma beklendiği belirtildi. Mali dengelerdeki bozulmaya da dikkat çekilen raporda, IMF programının, fazla gecikmeden uygulamaya konulması gerektiği belirtildi. Küresel gelişmeler karşısında ekonomide çabuk bir iyileşme beklenmesinin gerçekçi olmadığı vurgulanırken, IMF ile finansman yönü güçlü bir anlaşmanın bir an önce yapılması gerektiği görüşü savunuldu. Raporda, Türkiye ekonomisinin 2009’daki küçülmesinin yüzde 5’i bulabileceği belirtilirken, enflasyonun yüzde 7 civarında direnç gösterebileceğine dikkat çekildi. 9 Nisan 2009 tarihine kadar olan verileri içeren rapor, Katılım Öncesi Ekonomik Program’ın yayınlanmasından önce tamamlandı.haberler.com