Dubai'de 28 Milyar Dolarlık kara para polise takıldı. Değeri 28 milyar doları bulan bir kara para aklama operasyonunun Dubai polisinin yardımıyla yakın zamanda engellendiği bildirildi.

Yerel medyada çıkan haberlere göre, Dubai polisi kara para aklamayla mücadele ve finansal suçlar bölümü başkanı Yunus Yusuf Muallim, uyuşturucu ticaretinden elde edilen paranın en az 13 ülkeye dağıldığını ve çete üyelerinden bir kısmının tutuklandığını söyledi. El Muallim ayrıca Dubai'nin organize suçun parçası olmadığını ifade etti.

Şirket seviyesindeki yolsuzluğun da kara para aklama işleminde rol oynadığı ve kara parayı aklama yöntemlerinden birisinin kanun dışı yollardan elde edilen parayı emlak sektörüne ve mücevher ticaretine yatırmak olduğu belirtildi.

28 milyar dolarlık operasyona dahil olan ülkeler şöyle sıralandı Lübnan, Kamboçya, Kanada, ABD, Singapur, Hollanda, İngiltere, Hong Kong, Avustralya, Pakistan ve Birleşik Arap Emirlikleri.

El Muallim, operasyonda Arap kökenli önemli bir şahsın Brezilya'da yakalandığını ve aynı zamanda Dubai polisinin başarısından dolayı Brezilya polis departmanından takdir belgesi aldığını aktardı.

Geçen yıl Emirlikler'de 294 şüpheli kara para aklama hadisesi olduğu ve 42 kişinin tutuklandığı öğrenildi. Ülkede bankalar 11 bin dolar ve üzeri transfer işlemleri için müşteriden kaynak belgesi sormak ve bu işlemi yetkili mercilere bildirmek zorunda.


Haber: CİHAN