Sosyal Güvenlik Kurumu, hastalardan alınan katılım payı ile ilgili açıklama yaptı.SGK Başkanvekili Fatih Acar Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle düzenlediği basın toplantısında hafta kapsamında düzenlenecek etkinlikler hakkında bilgi verdi. Reformla birlikte gelen çok önemli hak ve hükümlülüklerin vatandaşlara iyi anlatılmadığı kanaatinde olduğunu belirten Acar, bu hafta süresinde eğitim çalışmalarına önem vereceklerini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde okullarda sosyal güvenlik kavramının anlatılacağını dile getiren Acar, ayrıca 81 il'de İlköğretim Okulları arasında resim yarışması düzenleneceğini kaydetti.


En yüksek ve düzenli prim ödeyen işverenlere teşekkür mektubu

Hafta süresince sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin de yapılacağını anlatan Acar, "81 İl Müdürlüğünde en yüksek ve düzenli prim ödeyen 250 işverene teşekkür mektubu gönderiyoruz. Mektuplar dışında her İl Müdürlüğü kendi ilinde en yüksek prim ödeyen ilk 10 işverene bir ödül töreni tertip edilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nda düzenlenecek resepsiyonda ise 2008 yılında Türkiye'de en yüksek prim ödeyen işverenlere plaket taktimi gerçekleştirilecek" dedi.Son 8 ayda 270 bin kişi kayıt altına alındı

Son sekiz ayda 270 bin kişinin kayıt altına alındığını kaydeden Acar, 5 puanlık prim indiriminin ardından Türkiye'de işverenlerin yüklerinde OECD ülkeleri ortalamalarına yakın bir yük olduğunu dile getirdi. Acardedi.


Tanıtım filmi gerginliği

Toplantıda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Faruk Çelik'in görüntülerinin yer aldığı tanıtım filminin yanlışlıkla gösterilmesi üzerine SGK Başkanı Acar, "Sorumlular bunun hesabını verecek" dedi. Ayrıca, SGK Başkanı Acar kürsüde konuşmaya başlayacağı anda yanına gelen görevlinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in aradığını söylemesi üzerine konuşmayı yarım bırakarak dışarı çıktı.


Katılım payında iki seçenek var

Toplantının ardından katılım paylarına ilişkin soruları yanıtlayan Acar, şöyle konuştu:
"Danıştay katılım payı ile ilgili yürürlüğü durdurdu ve bu bize tebliğ edildi. 4 Haziran'a kadar bir şekilde bizim bir düzenleme yapmamız gerekiyor. Bu konuda düzenleme de yapacağız. İki alternatifimiz var. Bu kısa sürede yasal bir düzenleme yapabiliriz. Çünkü katılım payı dünyanın en gelişmiş ülkelerinde farklı şekillerde uygulaması olan bir konudur. Katılım payı uygulamasına sadece orada bir ücret alalım mantığı ile yaklaşmıyoruz. Özel ve kamu sağlık sunucuları arasındaki adaletli bir dağıtım olması ve hastaların mağdur olmaması bakımından bir planlama yapılması anlamında katılım payını bir enstrüman olarak görmek istiyorum."

Bu çerçevede Danıştay'ın iptal gerekçesini dikkate alarak yürürlüğün durdurulması ile ilgili 68. Maddesinde yeni bir düzenleme yapılabileceğini vurgulayan Acar, ya da yargı kararı çerçevesinde tek bir katılım payı uygulaması da getirilebileceğini söyledi.

Bir gazetecinin içeride yaşanan tanıtım filmi sıkıntısı üzerine söylediği "sorumlular bunun hesabını verecek" sözlerini hatırlatması üzerine Acar, "Eskiden çektirdiğimiz bir film vardı yeni çektirdiğimiz bir film vardı. Yeni çektirdiğimiz filmi daha dün tamamlamıştık. Yeni hazırlatılan filmin gösterilmesi gerekiyor. Sonuçta eski filmin gösterilmesi arkadaşların hatası" dedi.

Haber: ANKA