Avrupa Havayolları Birliği Genel Sekreteri Ulrich Schulte-Strathaus, küresel krizde yolcu sayısı azalan Avrupalı havayollarına THY'yi örnek gösterdi.


THY Genel Müdürü Temel Kotil'in de katılımıyla Brüksel'de toplanan Avrupa Havayolları Birliği;nin 34 üyesi, küresel krizin havacılık sektörüne etkilerini tartıştı.
Genel Sekreter Schulte-Strathaus, “vizyon sahibi bir şirket" olarak nitelendirdiği THY'nin son yıllarda kaliteye, güvenliğe ve müşteri memnuniyetine büyük yatırım yaparak Avrupa;nın önde gelen havayolu şirketleri arasına girme başarısını gösterdiğini söyledi.
Küresel krizde, diğer havayolu şirketleri mevcut pozisyonlarını koruma çabasına girerken THY'nin atak yaparak yeni fırsatlar yakaladığını belirten Schulte-Strathaus, “Avrupa Havayolları Birliği Genel Sekreteri olarak THY;yi referans kabul ediyorum. Ne yapılması gerektiği konusunda THY örnek alınmalı" dedi.

RAKİPLERİ YÜZDE 10 KÜÇÜLÜRKEN THY YÜZDE 10 BÜYÜDÜ

Avrupa Havayolları Birliği verilerine göre, bu yılın ilk çeyreğinde 34 üye havayolunun toplam yolcu sayısı yüzde 10'a yakın düşüşle 65,7 milyona inerken THY'nin yolcu sayısı yüzde 10,1 artışla 4 milyon 854 bine ulaştı. Bu dönemde THY dışında hiçbir Avrupalı ulusal havayolu küçülmekten kurtulamadı.
İlk çeyrekte Avrupalı havayollarının kilometre geliri (RPK) yüzde 7,3 ve koltuk kapasitesi yüzde 3,7 gerilerken THY;nin kilometre gelirinde yüzde 11,3 ve yolcu kapasitesinde yüzde 17,4 artış görüldü.hurriyet