Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili İbrahim Burkay, pazarlama faaliyetlerini yaparken ihracatçının elindeki en önemli kozlardan birinin döviz kuru olduğunu belirterek, “ihracat için dolar kurunun yeniden 1,60-1,70 bandına oturması, çok önem arz etmektedir” dedi.


Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığını da yürüten Burkay, Türkiye'nin son 5-6 yılda ekonomik açıdan çok büyük sıçrama gerçekleştirdiğini, ancak firmalar olarak bu ivmeyi yakalayamadıklarını belirtti.
Burkay, bunun en büyük sebebinin “Yüksek faiz, düşük kur” kıskacı olduğuna dikkati çekerek, bu süreçte firmaların kar üretemediklerini ve dünyayı kasıp kavuran küresel krize öz sermayelerini tüketerek girdiklerini söyledi.

“EN ÖNEMLİ KOZLARDAN BİRİ”

Dünya ve Türkiye'deki gelişmelere paralel olarak bir ara 1,80'leri bulan, ancak uzun süre 1,60-1,70 aralığında seyreden dolar kurunun, yine olması gereken seviyelerin çok altına düştüğünü anlatan Burkay, şöyle devam etti:
“1,60-1,70 aralığı ihracat ve ülkenin rekabet gücü açısından olumlu bir pozisyondu. Fakat ABD ekonomisinden kaynaklı sorunlar, doları zayıflatmakta. Çapraz kur avro lehine gelişiyor. Bu hem olumlu hem olumsuz.
Avro bölgesine ihracat yapanlar için belki artı bir durum, ama ihracatın yüzde 50'sini yaptığımız AB'de pazar daralması da avrodaki artıştan yararlanmamızı engellemektedir. Pazarlama faaliyetlerini yaparken ihracatçının elindeki en önemli kozlardan biri, tabii ki döviz kurudur. O açıdan ihracat için dolar kurunun yeniden 1,60-1,70 bandına oturması, çok önem arz etmektedir.”
Burkay, bunun için Merkez Bankası'ndan (MB) proaktif politikalar beklediklerini ifade ederek, MB'nin bugüne kadar uyguladığı politikaları desteklediklerini dile getirdi.


hurriyet