BDDK, bankaları kamunun dış borç miktarını geçen özel sektör dış borçları konusunda uyardı. Şirketlerin üstlendiği kur riskinin bankalar için dolaylı bir kredi riski oluşturduğuna dikkat çekildi.

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu (BDDK), ilki 2006 Mayıs-Haziran dönemindeki dalgalanmanın ardından hazırlanan Türk bankacılık sektörü kur riski değerlendirme raporunun ikincisini hazırladı.

Raporda, dalgalanmanın ardından hızı yavaşlasa da sektördeki büyümenin sürdüğü belirtildi. Sorunlara yönelik tespitlerin de yer aldığı raporda, kaynakların kısa vadelerde yoğunlaşması nedeniyle mevduat ve krediler arasındaki vade uyumsuzluğu sorununun sürdüğü vurgulandı. Bankaların Türk parası ve dolar bazında faiz riskiyle karşı karşıya olduklarına da dikkat çekildi.

Uzun süredir tartışılan ve son verilere göre 121.2 milyar dolara yükselerek kamunun dış borçlarını geçen özel sektör dış borçlarının bankalar için risk oluşturduğuna işaret edildi. Şirketlerin kullandığı yurtdışı kredilerin bankalar için kredi riski oluşturduğu belirtilerek, bu riskin şirketler kadar bankalar tarafından da yakından takip edilmesi ve yönetilmesi gerektiği uyarısı yapıldı.

BDDK, ekonomik yavaşlama dönemlerinde şirketler üstündeki kur riskinin ödeme güçlüğü yaratacağı ve bankaları etkileyeceğine dikkat çekti.

BDDK, sektörün pozisyonunu, önemli ölçüde özel ve yabancı bankalar grubunun belirlediği tespitinde de bulundu.


NTV