"Çiftçinin Kredi Borcu Yüzde 31.3 Arttı"

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Çiftçilerin Kredi Borçlarının 2008 Yılında Bir Önceki Yıla Göre Yüzde 31.3 Arttığını Kaydetti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçilerin kredi borçlarının 2008 yılında bir önceki yıla göre yüzde 31.3 artarak 10 milyar 546 milyon TL'den 13 milyar 890 milyon TL'ye çıktığını kaydetti. TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar düzenlediği basın toplantısında, üreticilerin tarımsal üretim faaliyetlerinin devam ettirilebilmesi, işletmelerin büyütülebilmesi ve yeni yatırımların gerçekleştirebilmesi için sürekli olarak kredi kullanımına ihtiyaçları bulunduğunu belirterek, "Ancak, son yıllarda tarımsal girdi fiyatları hızla artarken tarımsal ürün fiyatlarının aynı şekilde artmaması, arka arkaya yaşanan kuraklık gibi nedenlerle yeterli gelir elde edemeyen üreticilerimizin kredi kullanımı daha da artmıştır" dedi.

Son iki yılda kredi kullanımı yüzde 67 oranında artış gösterdiğine dikkat çeken Bayraktar, tarımda yeni yatırımların veya üretim aşamasında kullanılan nakit ihtiyacının öncelikle tarımdan elde edilecek gelirle sağlanmasının tercih edildiğini söyledi.
-"TOPLAM KREDİNİN YÜZDE 45'İNİ ZİRAAT BANKASI KULLANDIRIYOR"-
Türkiye'de ise bu durum gerçekleşmediğini ifade eden Bayraktar, şöyle devam etti:
"Üretici, tarımdan elde ettiği gelirle geçimini zor sağlarken, yatırımları ve üretim dönemindeki nakit ihtiyacı için büyük ölçüde kredi kullanmak zorunda kalmaktadır. Hatta bir banka kredisini ödemek amacıyla başka bir bankadan kredi kullanma yoluna gitmektedir. Tarım sektörüne toplam 12 banka ile tarım kredi kooperatifleri ve girdi ihtiyaçlarının karşılanması için düşük miktarlarda olmak üzere tarım satış kooperatifleri kredi kullandırmaktadır. 2008 yılında kullanılan toplam kredinin yüzde 45'i Ziraat Bankası, yüzde 15'i tarım kredi kooperatifleri, yüzde 8,2'si İş Bankası, yüzde 7,9'u Denizbank, yüzde 5'i Halkbank, geri kalanı ise diğer bankalar tarafından kullandırılmıştır. Bu durumda kredilerin yüzde 60'ı Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatifleri, yüzde 40'ıda diğer bankalar tarafından kullandırılmıştır." -ÇİFTÇİLER 2008'DE 14 MİLYAR TL KREDİ KULLANDI- Faiz oranları devlet desteği ile düşürülmesine rağmen, talep yoğunluğundan dolayı üreticilere zamanında cevap verilememesi, bazı şubelerdeki personel yetersizliği gibi nedenlerle Ziraat Bankası'na gitmek istemeyen bir kısım çiftçilerin diğer bankalardan kredi kullandığını kaydeden Bayraktar, çiftçilerin sıfır ile yüzde 13 oranında faizle kredi veren Ziraat Bankası yerine bunun en az 2-3 katı faiz uygulayan diğer bankalara yönelmek zorunda kaldığını vurguladı. Geçen yıl çiftçilerin 13 milyar 890 milyon TL kredi kullandığını kaydeden Bayraktar, çiftçilerin kredi borçlarının bir önceki yıla göre yüzde 31.3 arttığını ifade etti. Bayraktar, 2007 yılında çiftçilerin 10 milyar 576 milyon TL kredi kullandığını anımsattı. (ANKA)