Haziran'da Balık Zam, Kayısı İndirim Şampiyonu

İstanbul Ticaret Odası Tarafından Hazırlanan 2009 Haziran İndeksine Göre, Bu Ayda Balık Fiyatı En Fazla Artan, Kayısı İse, Fiyatı En Fazla Azalan Madde Oldu.
İstanbul Ticaret Odası(İTO) tarafından hazırlanan 2009 Haziran Ayında İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksine göre, bu ayda balık yüzde 19,74 oran ile fiyatı en fazla artan, kayısı ise, yüzde - 39,36 oran ile fiyatı en fazla azalan madde oldu. İTO'dan yapılan açımlamada, haziran ayında indekste yer alan 57 madde fiyatında artış görüldü. Uygulanmakta olan av yasağına bağlı olarak oluşan arz eksikliği nedeniyle balık 2009 Haziran ayında yüzde 19,74 oran ile fiyatı en fazla artan madde olurken, fiyatı en fazla artan diğer maddeler ise, yüzde 15,38 ile şehir içi otobüs bilet ücreti, yüzde 14,53 ile elma,

yüzde 9,09 ile gazyağı olarak sıralandı. Balık, mevsimsel özelliklere bağlı olarak yaşanan arz eksikliği sebebiyle yüzde 68,47 oran ile yıllık bazda fiyatı en fazla artış gösteren maddelerinde başında yer aldı. Fiyatları yıllık bazda en fazla artan diğer maddeler ise yüzde 68,40 ile karpuz, yüzde 60,00 ile müze giriş ücreti, yüzde 46,66 ile maç giriş ücreti oldu.
LİMON, BU YIL YÜZDE 36,91 UCUZLADI
Haziran ayında indekste toplam 66 madde fiyatında da azalış görüldü. Mevsimsel özellikler nedeniyle ürün fazlalığı yaşanan ve Gıda Harcamaları Grubunda yer alan Kayısı yüzde -39,36 oran ile fiyatı en fazla azalan madde olurken, aylık bazda fiyatı en fazla azalan diğer maddeler domates, kiraz ve biber oldu. Yaşanan arz fazlalığı nedeni ile 2009 Haziran ayı itibariyle Yaş ve Kuru Sebze Meyveler grubunda yer alan Limon bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde -36,91 oran ile fiyatı en fazla azalış gösteren madde olarak gerçekleşti. Fiyatında azalış izlenen diğer maddeler ise gecelik, Tayyör ve erkek pantolonu oldu. (CİHAN)