Güney Koreli otomotiv firması Hyundai, 2009’un ilk yarısında gerçekleştirdiği yaklaşık 30 bin adetlik otomobil satışı ile Türkiye’de en çok tercih edilen marka unvanını aldı.
Bu yıl Haziran ayında 7 bin 8 adet otomobil satışı gerçekleştiren Hyundai, 2008 yılı Haziran ayına göre satışlarını yaklaşık üç kat artırmış oldu. Hyundai’den yapılan yazılı açıklamada, "2009’un ilk altı ayında Türkiye’de 29 bin 855 adet otomobil satışı ile yüzde 15.7 pazar payı elde eden Hyundai, böylece satışlarını geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 90 oranında artırarak, 2009’un ilk yarısını otomobil satışlarında lider olarak kapattı" denildi.
Hyundai’nin en çok satan modelinin ise yılın ilk altı ayında 17 bin 651 adetlik satışla Accent Era oldu. Hyundai Yurtiçi Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Kurthan Tarakçıoğlu, yaptığı açıklamada, "Tüketici, Hyundai’yi bir Türk markası olarak görüyor. Bu amaçla ilk altı aydaki satışlarla aldığımız birinciliğimizi sonuna kadar hak ettiğimizi düşünüyorum" dedi.

HYUNDAKİ’DE 5 BİN TL’YE KADAR İNDİRİM SÜRÜYOR
Haziran ayının ikinci yarısında başlayan Hyundai Yakıt Desteği indiriminin Temmuz ayında da sürdüğünü bildiren Tarakçıoğlu, Hyundai’nin i10, Getz ve Accent Era (1.5 CRDi ve 1.6 lt benzinli için) modellerinde bin TL, Sonata ve Tucson’da 3 bin TL ve Santa Fe’de 5 bin TL yakıt destek indirimi sunulduğunu açıkladı. Tarakçıoğlu ayrıca, hafif ticari araçlarda Matrix Space’de 2 bin TL ve H-1’de de 2 bin 500 TL yakıt destek indirimi verildiğini sözlerine ekledi.-milliyet-