A.A 7 Temmuz 2009Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Türk-İş tarafından başlatılan ve diğer sendikalarca desteklenen eylem planı ile ilgili olarak: "Görüşmelerimiz devam ediyor. Belki onlar ile birlikte birkaç saat içinde karşınıza çıkabileceğiz" dedi.

Yazıcı, basın mensuplarını bilgilendirme amacıyla düzenlediği toplantıda, diyalog sürecinin devam ettiğini söyledi.

Yazıcı, görüşmeler ile ilgili olarak, "Arkadaşlarımız ile Türk-İş çalışma yapıyor. Belki onlar ile birlikte birkaç saat içinde karşınıza çıkabileceğiz" ifadesini kullandı.

Türk-İş başlattığı eylem planı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Yazıcı, "Türkiye demokratik bir ülkedir ve bu ülkede yaşayan herkes Anayasa'da yazana her türlü hak ve özgürlüğü kullanma hakkı vardır" derken, bu hak aramanın kriterlerinin de Anayasa ve yasalarda tanımlandığını dolayısıyla kimsenin hakkını araması nedeniyle suç işleyemeyeceğini, belirtti.

1 SAATLİK EYLEM
Türk-İş'e bağlı sendikalara üye işçiler bugün, 1 saatlik “Çalışmama Hakkını Kullanma” eylemi düzenledi.
Kamu toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine, Türk-İş'in aldığı 1 saatlik, “Çalışmama Hakkını Kullanma” eylemi kamu iş yerlerinde uygulandı.
Sabah saatlerinde iş yerlerine giden işçiler, mesaiye başlamadı. İş yerleri önünde açıklamalar yapılarak, talepleri içeren sloganlar atıldı.
Eylemlerde, konfederasyonun taleplerinin kabul edilmemesi nedeniyle hükümet protesto edildi.
Eyleme, Hak-İş, Disk, Türkiye Kamu Sen ve Kesk ve Bask üyeleri de destek verdi.

k:hürriyet