Petroldeki Gerileme Borsaları da Düşürdü

Petrolde Artan Düşüş ile Başlayan Kötümser Hava Dünya Borsalarını da Arkasından Sürüklüyor. İMKB İse Düşüşe Sınırlı Tepki Vermeye Devam Ediyor.

Küresel ekonominin yeniden toparlanmasıyla ilgili kaygıların yeniden kendini göstermesi ile büyük düşüş yaşayan petrol fiyatları, dünya borsalarının da bu kötümser havadan etkilenmesine neden oldu.

ABD ve Avrupa'da geçen hafta beklentilerin üzerinde gelen işsizlik rakamlarının etkisi ile 73 dolar seviyesinden 62 dolara kadar düşen petrol fiyatları, dünya borsalarına da ortalama yüzde 2'lik kayıplar yaşattı.

Dow Jones 2.5 AYIN EN DÜŞÜĞÜNDE

ABD, dünkü işlemler sonrasında Dow Jones yüzde 1.9'luk düşüş kaydederek, Nisan 28 tarihinden itibaren gördüğü en düşük seviyeye geriledi. Hisseler aynı şekilde, Nasdaq ve S&P 500 endeksinde de gerileyerek sırasıyla yüzde 2.3 ve yüzde 2'lik kayıplar kaydetti.

ASYA'DA DA DÜŞÜŞ VAR

Piyasaların toparlanmasına dair kötümser hava Asya borsalarında da kendini gösterdi. Çarşamba günü ilk seans işlemlerinde, Tokyo Borsası üst üste altıncı günlük düşüşünü yaşayarak yüzde 2.2 azaldı. Aynı şekilde bu bölgede, Hong Kong'un Hang Seng Endeksi de yüzde 1.7, Çin'in Şangay Endeksi ise yüzde 2.2'lik düşüş gösterdi.

Artan kötümser hava ile birlikte inişe geçen emtia fiyatları petrolün dışında, metallerden ve soya fasulyesine kadar geniş bir yelpazede etkili oldu.

İMKB’DE SINIRLI TEPKİ

Son dönemde dünyadaki olumsuz tepkilere daha sınırlı tepki veren İstanbul Menkul Kıymetler Borsası bu harekete de aynı şekilde tepki verdi. Sabah açılışta gerileyen IMKB yaklaşık yüzde 0.5 ‘lik düşüş gösterdi. Doların tepkisi de sınırlı olurken, lira karşısında 1.55’li seviyelerden işlem gördü.

Uzmanlar, iç piyasaların sınırlı tepki vermesinin arkasında uzun süreden beri devam eden IMF görüşmelerinin anlaşma ile sonuçlanması beklentisinin etkili olduğunu belirtiyorlar.


haberler