Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, sanayileşmiş ülkelerin oluşturduğu G-8’in liderlerini, iklim değişikliğiyle savaşta daha derin taahhütlerde bulunmamakla eleştirdi.

İtalya’nın L’Aquila kentinde bir araya gelen G-8 liderleri, önceki gün 2050 yılına kadar emisyonları yüzde 80 azaltma konusunda fikir birliğine vardı. Fakat Ban Ki-moon, daha büyük kesintilerin er ya da geç gerekli olacağını söyledi. Liderler, gelişen ekonomilerle de bir araya gelerek global ısınma konusunda yeni anlaşmaları görüşecekler.
Tutkulu hedefler
Liderlerin emisyonların azaltılması yönünde aldıkları kararı memnuniyetle karşıladığını belirten Ban Ki-moon, “Fakat liderler 2020 yılına kadar emisyonların azaltılması için kısa vadeli, daha güçlü ve tutkulu hedefler belirlemeliler. Liderler için, bu siyasi, ahlaki ve aynı zamanda tarihsel bir sorumluluktur. İnsanlığın hatta dünya gezegeninin geleceği için...” diye konuştu.
Yoksula el uzatılmalı
Ban Ki-moon, ayrıca liderlere finansal teşviklerle ilgili de çağrılarda bulundu. Yoksul ülkelerde kirliliğin azaltılması için finansal teşvikler verilmesi gerektiğini vurgulayan Ban Ki-moon, iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmek için yoksul ülkelere yardım edilmesi gerektiğini söyledi.
Hedefler gerçekçi mi
G-8 liderlerinin karbon salınımı için belirlediği hedeflerin gerçekçi olmadığı yönündeki eleştiriler başka çevrelerde de yükseliyor. G-8 liderleri bazı büyük gelişen ülkeleri 2050 yılı hedeflerini tutturmak için ikna etmeye çalışacak ancak bu hedefleri tutturmak isteseler bile gelişen pazarların ekonomik kayıp yaşamamak için önlemler almakta isteksiz davranacakları söyleniyor.y Örneğin Çin’in, kısa vadede Batı’daki oranlara yaklaşmasının bile mümkün olamayacağı belirtiliyor. Hindistan’ın ise iklim değişikliği kaygısıyla ekonomik büyümesini riske etmek istemediği biliniyor.
G-8’e 5 ülkeden destek gelir mi
İNGİLTERE, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, ABD ve Rusya’dan oluşan G-8 ülkelerinin karbon salınımının azaltılması yönünde aldığı kararın ardından, dün gözler toplantı yapan Brezilya, Çin, Hindistan, Meksika ve Güney Afrika’ya çevrildi. Söz konusu 5 ülkenin karbon salınımıyla ilgili nasıl bir tavır takınacağı merakla bekleniyor. 5 ülkenin toplantısında, dünya ekonomisinin yaşadığı yavaşlamayı durdurmak için aslan payını ABD ve onun zengin ortaklarının vermesi görüşü savunuldu.
Erdoğan, ‘Küresel Gıda Güvenliği’ oturumunda konuşacak
BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin daveti üzerine ‘Aguila kentinde gerçekleştirilen G-8 Zirvesi’ne katılmak üzere dün İtalya’ya gitti. Zirvede G-8 üyesi olan İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya ve AB dönem Başkanı İsveç ile Danimarka, İspanya ve Hollanda’nın yanı sıra, AB Komisyonu’nun yer alacağı bir toplantıya katılacağını belirten Erdoğan, zirve kapsamında düzenlenen “Küresel Gıda Güvenliği” konulu toplantıda konuşma yapacağını bildirdi.

hürriyet