Krizde En Çok Darbeyi Gençler Yedi

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, "Ne Yazık Ki Krizde En Büyük Darbeyi Gençler Yedi" Dedi.
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Cnn Türk’teki “Medya Mahallesi” programında soruları yanıtlarken, “Ekonomik krizle mücadelede önceden önlem almanın önemi bu krizde bir kez daha görüldü. Ne yazık ki krizde en büyük darbeyi gençler yedi” dedi. Rahmi Koç, “Krizden çıkış başladı mı?” sorusuna, “Yanıt işsizliğin izleyeceği seyirde gizli” karşılığı vererek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Çözümlenmesi gereken en büyük konu işsizlik. Bugün ekonomik krizin en büyük faturası gençlere kesiliyor. Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 16’ya ulaştı ki bu rakama umutsuzlar, kayıtsızlar, açıktan çalışanlar mevsimlik işçiler dahil değil. Onları da katarsanız oran çok daha büyüyor. İşten atılanlar genelde işe en son girenlerden oluşuyor. Bu da gençler demek. Ne yazık ki gençler ekonomik krizde en çok darbeyi yiyen kesim oluyor.”

Önceden önlem önemli
Rahmi Koç, önceden önlem alınmasının önemine değinerek, şunları dile getirdi: “Önceden tedbir almak çok önemli. Çünkü tedbir almazsanız büyüme yavaşlıyor, çok tedbir alırsanız enflasyona doğru işi götürüyorsunuz. Dolayısıyla o dengeyi çok iyi hesap etmek gerek. Piyasada para darlığı var. Ekonomiyi canlandırmak için piyasaya para enjekte edilmeli. Bunun da bazı muhtelif yolları bulunuyor. Örneğin en son otomotiv ve beyaz eşyaya yapılan vergi indirimleri piyasaya derhal bir hareketlilik getirdi.”
Hükümete mektup yazıyor
Rahmi Koç, “Hükümetin sizin görüşlerinizi aldığı oluyor mu” soruya şu yanıtı verdi: “Zaman zaman bakanlar başbakanlar sorarlar, ‘Siz ne düşünüyorsunuz’ diye. Tabii bunun içeriği her zaman ekonomi olur ekonominin de bizim iyi bildiğimiz konuları olur. Zaman zaman bizim de onlara mektup yazdığımız olur. Öbür işlere hiç karışmayız yani siyasete.”
Kürt sorununda fikir beyanına cüret etmem
RAHMİ Koç, “Örneğin Kürt sorununun çözümüne yönelik fikirleriniz var mı bunu hükümetle paylaşır mısınız?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Kürt sorunları derin ve bir o kadar da tarihi hassas bir konu. Bizim bilgimiz görüşümüz yeterli gelmez. Fikir bayan etme cüretini kendimizde görmeyiz. Biz kendi işlerimizden mesuluz. Bu ülke nasıl daha rekabetçi olur, nasıl daha çok yabancı sermaye gelir, ne gibi ilave teşvikler yapılmalı, daha çok vergi toplamak için neler yapılmalı. Biz bunlar hakkında konuşuruz.” Rakamlar ortada medya ne yapsın RAHMİ Koç, “Zaman zaman medyanın ekonomik krizle ilgili haberleri abarttığı eleştirileri gündeme geliyor” sorusu üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: “Medya devletin istatistik kurumunun hazırladığı hesapladığı rakamları yansıtıyor. Bu rakamlar doğruysa medya ne yapsın. Durum neyse medya bunu yansıtıyor. rakamlar yanlışsa da bunu medya hazırlamıyor ki.”haberler