"Çalışan 20 Milyonun 5 Milyonu Kadın"


Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye'de Çalışan 20 Milyon İnsanın 5 Milyonunu Kadınların Oluşturduğunu Belirtti.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye'de çalışan 20 milyon insanın 5 milyonunu kadınların oluşturduğunu belirterek, "Çalışan kadınlarımızın yarısı tarımda ve hayvancılıkta iş yapmaktadır. Kadınlarımız Türkiye'nin beslenmesine tarımsal üretimine, ulusal ekonomisine ciddi bir katkı sağlıyor. Üretim faaliyeti ile birlikte bize annelik yapıyor, bizi eğitiyor." dedi.
Muş'ta düzenlenen Kadın Çiftçiler Yarışıyor programının Türkiye finalinde Kırşehir birinci oldu. Yarışmada Muş ikinciliği, Mersin de üçüncülüğü elde etti. Yarışmaya Kırşehir'den katılan ekip, 15 sorudan 13'ünei doğru cevap vererek 130 puan aldı. Yarışmaya Amasya, Erzurum, Kırşehir, Muş, Mersin, Manisa, Ordu, Tekirdağ ve Karaman ekipleri katıldı. Yarışmayı Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker de izledi.
Programda konuşan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye'de çalışan 20 milyon insanın 5 milyonunu kadınların oluşturduğunu ifade etti. Türk kadınların yarısının tarımda ve hayvancılıkta iş yaptığını ifade eden Bakan Eker, "Kadınlarımız Türkiye'nin beslenmesine tarımsal üretimine, ulusal ekonomisine ciddi bir katkı sağlıyor. Üretim faaliyeti ile birlikte bize annelik yapıyor, bizi eğitiyor. Bu kadar kutsal bir varlığın tarımsal faaliyetini, normal bir faaliyet olarak görmek yerine iktisadi bir faaliyet olarak görmek gerekmektedir. Her ekonomik faaliyetin bilgi ve teknoloji gerektirdiğini de bilmemiz gerekmektedir." dedi.
Eker, Bakanlık olarak kadınların kırsal alanlardaki rollerinin daha önemli hale gelmesi, onların yaptıkları işte daha eğitimli, dolayısıyla daha verimli olmalarını tesis edecek bir dizi projeleri hayata geçirdiklerini ifade etti. Eğitim ve yayın projeleri çerçevesinde çeşitli eğitim programları gerçekleştirdiklerine işaret eden Bakan Eker, şöyle devam etti: "221 bin kadın çiftçimize eğitimler verdik. Ev ekonomisi eğitim ve yayın çalışmaları çerçevesinde 321 bin kadınımıza eğitim toplantıları düzenledik. Hükümetimiz döneminde tarımsal kooperatiflerin desteklenmesi çerçevesinde bin 430 destekleme projesinden 136 bin aile faydalandı. Yine bu projelerden faydalananların tamamı kadınlarımızdır. Kooperatiflere öncelikli destekler veriyoruz. Bu tür derneklere 12.5 milyon TL destek verdik." diye konuştu. Hükümet olarak her alanda kadınlara özel öncelik tanıdıklarını vurgulayan Bakan Eker, "Geçen yıl ekim ayında kırsal alanda kadın çalıştayı düzenlendi. Kadınlarımızın karşılaştıkları sorunların çözümlenmesi için birçok önemli çalışma yapıldı. İnşallah Muş'a daha büyük bir salon kazandıracağız. Muş daha güzel salonları ve daha güzel etkinlikleri hak ediyor. DAP projesi kapsamında Muş'a olan borcumuza karşılık yeni bir salon yapacağız." şeklinde konuştu. Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ise bölgenin kalkınması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirterek, şunları söyledi: "Bu yörelerimiz, Türkiye ortalamasına göre geri kalmış iller. Bu illerimize yükmüş gibi bakılıyor. Bu bölgelerimizi bir yük olarak değil bir fırsat olarak görüyoruz. AK Parti iktidarı döneminde bölgesel kalkınmaya farklı bir bakış açısı ile bakıyoruz. Geçmişte bu bölgelerin varlıklarını yeterince değerlendiremediğimiz için bu bölgeler kalkınmada geri kalmışlardır. Bu bölgelerimizin geleceği çok farklı olacak. Özellikle üniversitelerimiz ve teşvik yasaları ile bu bölgelerimiz daha da kalkınacak. Kendine güvenen, sorunlarını belirleyebilen bir toplumsal yapıya dönüşmemiz gerekiyor. Muş Alparslan Üniversitesi'ni çok önemsiyorum. Alparslan 1 Barajımızın il ve ülke ekonomisine olan katkısını önemsiyorum. Bu olumlu gelişmeler doğrultusunda, toplumsal birliktelik ile daha güzel günlere ulaşacağımıza inanıyorum." (CİHAN)