Azerbaycan ile Gaz Fiyatı Pazarlığı Devam Ediyor

Türkiye ile Azerbaycan Arasındaki Gaz Fiyatı Pazarlığı Devam Ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Fiyat Tekliflerini Azerbaycan'ın Rusya ile Anlaşmasından da Önce Yaptıklarını Belirterek, 'Adım Adım Mesafe Kaydediyoruz Ama Henüz Sonuca Gelebilmiş Değiliz.' Dedi.
Türkiye ile Azerbaycan arasındaki gaz fiyatı pazarlığı devam ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, fiyat tekliflerini Azerbaycan'ın Rusya ile anlaşmasından da önce yaptıklarını belirterek, ''Adım adım mesafe kaydediyoruz ama henüz sonuca gelebilmiş değiliz.'' dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Azerbaycan doğal gazı fiyatı konusunda bu ülkenin Devlet Petrol Şirketi SOCAR'ın Başkanı Rövnag Abdullayev ile İstanbul'da bir araya geldi. Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleşen görüşme esnasında bir basın toplantısı düzenlendi. Enerji Bakanı Yıldız, buradaki konuşmasında Azerbaycan'ın Rusya ile imzaladığı doğal gaz anlaşmasının ardından fiyat tekliflerinin seviyesinin değişip değişmediği ile ilgili tartışmalara cevap verdi.

Yıldız, "Bu anlaşma fiyat olarak bir argüman olarak girebilir burada. Bir argümandır. Ne kadar etkiler fiyatı? Onu Sayın Rövnag'a sormak lazım. Biz teklifimizi Rusya Federasyonu anlaşmasından da önce yaptık, şu anda da o noktada duruyoruz. Çünkü verdiğimiz fiyatın hem projenin fizibl oluşuyla alakalı dengeyi koruduğu hem de her iki ülkenin de menfaatlerini koruduğu tarzında birşey söyleyebilirim." dedi.
Azerbaycan heyeti ile görüşmelerde Şahdeniz 1, Şahdeniz 2 ve transit geçişlerle ilgili konularda masaya yatırılıyor. Bakan Yıldız, heyetle yaptıkları görüşmelerde henüz anlaşma noktasını yakalayamadıklarını ifade ederken, "Görüşmeye anlaşma hevesiyle geldik. Bu masadan anlaşmayla ayrılacağımızı umut ediyorum." ifadelerini kullandı. Azerbaycan ile tahkime gitme durumu bulunup bulunmadığına yönelik bir soru üzerine, tahkim konusunu hiç düşünmediklerini söyledi. Tarafların birbirini anladığını dile getiren Yıldız, biraz zaman alsa da bir anlaşmanın çıkacağına yönelik düşüncesini ifade etti.
'HEM RUSYA'YA HEM DE NABUCCO'YA GAZ VERMEYE MÂLİKİZ'
Azeri şirket SOCAR'ın Başkanı Rövnag Abdullayev de iki ülkenin menfaatleri doğrultusunda bir anlaşma olacağına inandığını söyledi. Bu arada, 13 Temmuz pazartesi günü hükümetlerarası anlaşmanın imzalanacağı Nabucco Projesi de toplantıda gündeme geldi. Abdullayev, gazetecilerin Azerbaycan'ın Rusya'ya ile anlaşmasının ardından Nabuccoya sağlayacağı doğalgaz konusunda şüphelerin oluştuğuna yönelik soruları üzerine, projelerin fizibl olması halinde Azerbaycan'ın hem Nabucco'ya, hem Rusya'ya hem Türkiye'ye doğalgaz sağlama gücü olduğunu kaydetti. Bakan Yıldız ile Abdullayev, basın toplantısının ardından görüşmelerine devam etti. (CİHAN)