Rock'n Coke'la Zirveye Çıktı 200 Ülkeye Coca -Cola için Müzik Stratejisi Çiziyor


Rock'n Coke'un Fikir Babası Umut Özaydınlı, Bu Yıl 5'incisi Düzenlenecek Olan Festivali 156 Milyar Dolarlık Dünya Müzik Endüstrisine Tanıtmayı Başardığını Söyledi. Rock'n Coke'taki Başarısıyla Coca -Cola Global Müzik Pazarlama Müdürü Olan Özaydınlı, "Türkiye, Coca -Cola'nın Spor ve Eğlence Yatırımlarında İlk 10 Ülke Arasına Girdi" Dedi.
BU yıl 5’incisi düzenlenecek olan Rock’n Coke’un fikir babası olarak gösterilen ve bu başarısıyla Coca-Cola Global Müzik Pazarlama’nın başına getirilen Umut Özaydınlı, bugün 200 ülkede şirketin müzik stratejilerine yön veriyor. Özaydınlı, 156 milyar dolar büyüklüğe ulaşan müzik endüstrisindeki son gelişmeleri, Rock’n Coke’taki başarıyı ve şirketlerin müzik sektörü üzerindeki etkilerini anlattı. 7 yıl önce 24 yaşındayken Rock’n Coke çalışmalarına başladıklarını anlatan Özaydınlı, Coca-Cola’nın spor ve eğlence pazarlaması yatırımlarında Türkiye’nin ilk 10 ülke arasına girdiğini açıkladı.

3 sayfalık bir sunumdu
2002’de Rock’n Coke festivalini düzenlemek için projeler geliştirdiklerini bu projeleri de 2003’te hayata geçirdiklerini söyleyen Umut Özaydınlı, zirveye doğru attığı adımları şöyle özetledi: “Global takımlarda Türkiye’den her zaman için bir başarı hikayesinin olması bizi son derece mutlu ediyor. Rock’n Coke benim için 3 sayfalık bir sunum olarak başladı. Bu, bir yerde Coca-Cola’nın da büyüsü. Ben Rock’n Coke’u ilk yapmaya başladığımda 24 yaşındaydım ve yönetim bana çok güvendi. Genç yaşıma rağmen böyle bir sorumluluk verdi. Buradaki başarı beni Coca-Cola’nın dünya çapında hayata geçireceği müzik etkinliklerinin başına getirdi. Rock’n Coke 6 yıl sonra 156 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşan dünya müzik endüstrisi tarafından en çok sevilen ve tanınan festival olmayı da başardı. Bu benim için çok büyük bir mutluluk.”
Gençlerin istekleri önemli
Coca-Cola’nın her yıl bu etkinliklere yüz milyonlarca dolar harcadığını söyleyen Umut Özaydınlı, şöyle konuştu: “Bizim için önemli olan doğru sanatçı ve doğru etkinliktir. Bunu yaparken de her ülke de farklı bir araştırma yapıyoruz. İlk önce ülkedeki gençlerin hayalleri nasıl, istekleri neler ona bakıyoruz. Sonra o ülkede markanın vermek istediği mesaja dikkat çekiyoruz. Tüketicinin neyle ilgilendiği, markanın ne demek istediği ve bu iki kümenin ortasını bulmaya çalışıyoruz. Festivallerdeki aktivitelere daha fazla ağırlık vermeye başladık.”
Ara vermek iyi oluyor
Geçtiğimiz yılın Rock’n Coke’un kendini yenileme yılı olduğunu belirten Umut Özaydınlı, şöyle konuştu: “Geçtiğimiz yıl bu festivale ara vermemiz gerektiğini düşündük. Çünkü bazen bu tür organizasyonlarda bu boşluk çok işe yarıyor. Biraz kendini yenilemesi gerektiğini düşündük. Bir de sanatçıların programlarından kaynaklanan bazı sıkıntılar yaşandı. İstediğimiz sanatçıları da getiremeyeceğimizi gördüğümüzden dolayı bir yıl ara verdik.”
Bu işler sadece bütçeyle olmuyor
BUGÜNE kadar Türkiye’ye bir çok yabancı sanatçı getirdiklerini söyleyen Umut Özaydınlı, şu bilgileri verdi: “Sanatçıların Türkiye’ye gelmesi veya yabancı bir ülkeye gitmesi için bir çok çalışma yapılıyor. Dışarıdan bakıldığında sadece bütçeyle bu işlerin olmadığını gördük. O sanatçının o ülkede sevilmesi lazım. Sanatçının bir turne programı olması lazım ve o programın sizin programınızla uyması gerekli. Konserler dışında festival olarak bakıldığında biz 6 yıldır çok ciddi yatırım yapıyoruz. Rock’n Coke, Avrupa’da en çok beğenilen festival. Biz insanları Avrupa’da bir sürü festivale götürdük ve en çok Rock’n Coke’u beğendiler. Bu festival başka bir ülkede aynı isimle hiç yapılmadı.”
Rock’n Coke konforuyla dünyada fark atıyor
GEÇTİĞİMİZ yıllarda Rock’n Coke festivalinin İstanbul Hezarfen Havaalanı’nda düzenlendiğini hatırlatan Umut Özaydınlı, festivalin yeni yerini şöyle anlattı: “Her alanın kendine göre bir büyüsü var. Rock’n Coke festivali konfor ve düzen olarak dünyadaki festivallerden son derece üstün. Bu yıl yaptığımız çalışmalar neticesinde böyle bir mekana karar verdik. Rock’n Coke bu yıl İstanbul Park’ta düzenlenecek. Bugüne kadar olan ilgiden gayet memnunum. Bu organizasyon da diğerleri gibi başarılı bir şekilde sonuçlanacaktır.”
Gençler Rock’n Coke için ne düşünüyor
Gençlerin yüzde 94’ünün günlük yaşamlarındaki en yaygın aktivitesi müzik.
Yüzde 65’i müzik dünyasını keşfetmede Rock’n Coke’un önemli olanak sağladığını düşünüyor.
Rock’n Coke’un Türkiye’deki en büyük müzik festivali olduğunu düşünen gençlerin oranı yüzde 72.
Gençlerin yüzde 68’i Rock’n Coke festivalini iyi vakit geçirebilecekleri aktivite görüyor.
Linkin Park
Plak şirketinden güçlüyüz klip sektörü daralıyor
UMUT Özaydınlı, müzik sektöründeki son gelişmeleri şöyle değerlendirdi: “156 milyar dolarlık pazarın 20 milyar doları plak endüstrisine ait. Bu para yılda yüzde 10-20 küçülüyor. Çünkü, insanların müzik alışkanlıkları değişti. Eskiden bir şarkıyı beğendiğinizde bütün bir CD’yi alıyordunuz. Artık sadece bir şarkıyı alıyorsunuz. O yüzden plak şirketlerinin eski güçleri kalmadı. Bu nedenle de sanatçılarına bazı yatırımları yapamıyorlar. Firmalar da stratejilerini tamamen değiştirme yoluna gittiler. Biz plak şirketlerinin yapamadığı bir tanıtımı sanatçılara sağlayabilecek durumda olduğumuz için çok daha güçlüyüz. Eskiden çok fazla klip hazırlanırdı. Artık plak endüstrisi o kadar para yatırmıyor. Bu yıl Rock’n Coke’a katılacak en önemli gruplardan birisi de Linkin Park.”
Konser ve etkinliğe yılda 23 milyar dolar ayrılıyor
DÜNYA genelinde konser sektörünün önemli büyüklüğe ulaştığını ifade eden Umut Özaydınlı, şunları söyledi: “Konser sektöründe Amerika en büyük ülke olarak dikkat çekiyor. Çünkü çok daha büyük bir nüfusu var. Ancak kârlılık oranına bakılınca İngiltere Amerika’nın önüne geçiyor diyebiliriz. Çünkü İngiltere’de bilet fiyatları Amerika’ya göre çok daha yüksek kalıyor. Konser ve etkinlik bütçesi ise dünyada 23 milyar dolar büyüklüğe sahip. Her yıl yaklaşık yüzde 10 büyüyor. Konser turizmi de son yıllarda ayrı bir önem kazanıyor. İnsanlar konser için başka bir ülkeye seyahat ediyor. ”
8 bin kişi çalışacak, 15 bin kişi kamp yapabilecek
Rock’n Coke için İstanbul Park’ta toplam 80 bin metrekarelik alan ayrıldı.
Bu alanın 11 bin metrekaresi kapalı alan olarak kullanılıyor.
Toplam 15 bin kişi kapasiteli kamp alanı bulunuyor.
5 bin araçlık otopark yer alıyor.
5 bin metrekarelik alana çim döşeniyor.
Festival alanına etkinlikler için 50 adet çadır kurulacak.
18 mağazalık çarşı alanı, yiyecek ve içecek standları yer alacak.
165 adet mobil tuvalet, 24 adet el-yüz yıkama ünitesi bulunuyor.
Her vardiyada 400 özel güvenlik elemanı görev alacak.
150 kişilik bir ekip 24 Haziran’dan beri festival alanının inşasında çalışıyor.
Rock’n Coke festivali süresince toplamda 8 bin kişi görev yapacak.
Festival boyunca temizlik hizmetlerinde 2 vidanjör, 3 çöp arabası, 1 tıbbi atık aracı olacak. Festival süresince 100 kişilik sağlık ekibi 24 saat görev yapacak. Çevre mühendisi gözetiminde yaklaşık 500 kişilik temizlik ekibi olacak.haberler