Tüketicide 'Güven' Yine Yükseldi


Tüik'in Hazırladığı "Tüketici Güven Endeksi", Bütçede Ürküten Açık, Yüksek İşsizlik Oranı, Küçülme Gibi Etkenlere Rağmen, Haziran Ayında Yüzde 85'i Aştı.

TÜİK’in hazırladığı “tüketici güven endeksi”, bütçede ürküten açık, yüksek işsizlik oranı, küçülme gibi etkenlere rağmen, haziran ayında yüzde 85’i aştı. Böylece son 16 ayın en yüksek düzeyine çıktı. Bu durum, tüketici nezdinde ‘kötümser hava’nın epey dağıldığını ortaya koydu. BÜYÜME, kapasite kullanımı, bütçe açığı ve işsizlik gibi bir çok ekonomik gösterge olumsuz seyrini devam ettirirken, tüketici güveni artıyor. Mayıs ayında 83.28 olan tüketici güven endeksi, haziran ayında 85.27’yi buldu. Şubat 2008’de 87.60 düzeyinde bulunan tüketici güveni 16 aydan sonra ilk kez bu düzeye çıktı. Halen iyimserlik sınırı olan 100’ün altında bulunsa da tüketici güveni, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.39 artış gösterdi. Bu rakamlar Türk halkının henüz iyimser olmasa da kötümserlik derecesinin giderek azaldığını ortaya koydu.

6 ayda 13.71 puan arttı
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı yüzde 85.27’lik rakam, endeksin yılbaşından bu yara 13.71 puan arttığını gösterdi. Endeks Ocak ayında 71.56, şubatta 74.01, martta 74.77, nisanda 80.75 düzeyinde gerçekleşmişti. Endeks, Haziran 2008 döneminde ise 75.01 düzeyinde bulunuyordu.
Güven endeksindeki bu artış, tüketicilerin mevcut ve gelecek dönem satın alma gücü, gelecek dönem genel ekonomik durum ve gelecek dönem iş bulma olanaklarına dair değerlendirmelerinin iyileşmesinden kaynaklandı. Geçen yılın haziranında 71.08 olan mevcut döneme ait satın alma endeksi, bu yılın aynı ayında 3.12 puanlık artışla 74.20 oldu. Satınalma endeksinin bir önceki aya göre de 4 puan alması bu konudaki iyimserliğin arttığını gösterdi.
Asıl dikkat çeken artış ise gelecek döneme duyulan güveni gösteren endeksteki iyileşmeler oldu. Genel ekonomik duruma ilişkin güven endeksi, bir önceki aya göre 3.11 puan artarak 80.39 oldu. Bu rakam bir yıl önce 64.73 seviyesindeydi. Yani geçen yılın haziranına göre, genel ekonomik duruma duyulan güvende 14.71 puanlık bir artış söz konusu.
İş bulma umudu arttı
TÜİK daha bir gün önce Türkiye’de 3.6 milyon işsiz bulunduğunu, biraz hız kesse de yüzde 14.9 arttığını açıklamasına karşın, tüketici güven endeksi Türk halkının bu konuda o kadar da umutsuz olmadığını gösteriyor. Gelecek döneme ilişkin iş bulma olanakları endeksinde görülen artış bunu ifade ediyor. Endekse göre bu konuda, geçen aya göre 3.8 puan, bir öncesine göre de 3.36 puanlık bir artış var.
Tüketim malı almak için bu dönem uygun bulunuyor
TÜİK’in açıkladığı endekse göre tüketici, mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygun olduğu görüşünde. Haziran 2008’de 93.41 seviyesinde olan bu oran, bir süredin 100’ün üzerinde seyrediyor. Martta yapılan vergi indirimlerinin, dayanıklı tüketim malı satın almak için uygun olduğu yönündeki endekse yansıdığı da görüldü. ‘Otomobil alma ihtimali’ düşük ama artış gösteriyor TÜKETİCİNİN gelecek dönemde otomobil alma ihtimali, oldukça kötümser. Endeks bir süredir 8’ler seviyesinde seyrediyor. Ancak haziran ayında endeksin 9.59’a çıkmış olması, oransal olarak bu dönemdeki en yüksek artışı ifade ediyor. Geçen aya göre, tüketicinin otomobil alma ihtimalinde yüzde 8.97’lik bir artış söz konusu.haberler