Benzine gelen zam 21 kuruşu bulduVatandaşın cebini rahatlatmak gerekçesiyle bayi kârlarını kısıtlayan ‘tavan fiyat’ı getiren EPDK, o tarihten beri hemen hiçbir günü zamsız geçirmedi. Dün de benzine 1 kuruş zam geldi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), akaryakıt dağıtım ve bayi satışlarına yönelik belirlediği “tavan fiyat”ı kurşunsuz benzinde 1 kuruş artırdı. Böylece akaryakıt fiyatları, EPDK'nın tavan fiyat uygulamasının ardından kısmi bir düşüş gösterse de son dönemde gelen zamlarla uygulama öncesi düzeyinin üzerine çıktı. EPDK, 1-3 Ağustos'ta geçerli olmak üzere, akaryakıt bayi tavan fiyatlarını 95 oktan kurşunsuz benzin için litrede 3.25 liradan 3.26 liraya çıkardı. Motorinde en son litrede 2.62 lira olan akaryakıt bayi tavan fiyatı değişmezken, kırsal motorinde akaryakıt bayi tavan fiyatı litrede 2.49 liradan 2.50 liraya yükseltildi.

Motorinde 13 kuruş arttı

25 Haziran'da EPDK'nın aldığı kararla akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına geçilmesinden bu güne akaryakıt bayi tavan fiyatı 95 oktan kurşunsuz benzinde litrede 3.05 liradan 3.26 liraya, motorinde de 2.49 liradan, 2.62 liraya yükseldi. Bir başka deyişle 37 günlük süreçte akaryakıt bayi tavan fiyatı benzinde 21 kuruş, motorinde ise 13 kuruş arttı. Uygulamanın başlamasının ardından akaryakıt fiyatlarında yaşanan kısmi ucuzlama da mevcut durumda tersine dönerek, son dönemde fiyatlara zam olarak yansıdı.

haberaktuel.com