İstanbul-Kayabaşı'nda özel sektör ile birlikte 65 bin konut yapımını planlayan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bölgede yeniden satışa başlıyor.
504'ü yoksul, 5 bin 275'i alt gelir grubuna yönelik olmak üzere toplam 7 bin 898 konutun satışı için 24 Ağustos-30 Eylül tarihleri arasında başvurular alınacak.
Dar gelirlere dönük konutlar, 1 oda bir salondan (1+1) oluşuyor ve 47,65 metrekare büyüklükte. Bu konutlara başvuru sırasında herhangi bedel alınmayacak. Ortalama bedeli 28 bin lira, başlangıç taksiti 100 lira olarak belirlenen konutların taksitlerinin ödenmesine, konut teslimini takip eden ay başlanacak. Ödemeler 280 ayda tamamlanacak. 100 TL taksitli konutlardan almak isteyenlerde, son 3 yılda İstanbul'da oturuyor olma, üzerine kayıtlı gayrimenkul bulunmaması, TOKİ'den kredi kullanmamış, 30 yaş ve üzerinde olmasının yanı sıra sosyal güvencesinin olmaması şartları aranıyor. Daha önce Kayabaşı'nda 8 bin 264 konutun satışını yapan TOKİ, proje kapsamında ikinci etap satışlara 24 Ağustos'ta başlıyor. Yoksul ve alt gelir grubu konutlarından almak isteyenlerin, 24-30 Ağustos günleri arasında TOKİ'nin Halkalı Atakent Satış Ofisi ile İstanbul Ticaret Odası Kartal Yakacık Spor Salonu'ndaki ofise müracaat etmesi gerekiyor. Sosyal konutlar içinse Halk Bankası şubeleri üzerinden işlem yapılabilecek. Alt gelir grubuna yönelik 5 bin 275 konutun büyüklükleri 66,57 ile 84,87 metrekare arasında değişiyor. Ortalama fiyatı 49 bin lira ile 79 bin 950 lira arasında değişen bu konutlara başvuru sırasında, konut büyüklüğüne göre bin, 2 bin ve 3 bin lira başvuru bedeli alınacak. Toplam 15 yıl vade uygulanan bu konutların satışında, vatandaşlara, taksitlerini ödeme konusunda 'sözleşme tarihinden sonra' veya 'konut tesliminden sonra' olmak üzere iki alternatif sunuluyor. Kayabaşı'nda, 11 adet Taksim Meydanı ve gezi parkı büyüklüğünde alanı ağaçlandıracak, 16 adet Ali Sami Yen Stadı büyüklüğünde rekreasyon alanı ayrılacak. ANKARA AA-zaman