Benzine Tse Standardı GeliyorEnerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Piyasaya Arz Edilen ve Dolaşımda Bulunan Denizcilik Yakıtları, Benzin, Motorin ve Fuel Oil Türleri ile Gaz Yağına İlişkin Teknik Düzenleme Yaptı.

EPDK, 1 Kasım 2009'dan itibaren söz konusu ürünlerde Türk Standartları Enstitüsü'nün ürünlere yönelik TSE standartlarının baz alınmasını zorunlu tuttu. EPDK'nın denizcilik yakıtları, benzin, motorin ve fuel oil türleri ile gaz yağına ilişkin olarak hazırladığı 5 Tebliğ Resmi Gazete'te yayımlandı.

1 Kasım 2009 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan "Denizcilik Yakıtlarına İlişkin Teknik Düzenleme Tebliği'ne" göre, piyasaya arz edilen veya dolaşımda bulunan denizcilik yakıtının, Türk Standardları Enstitüsü'nin (TSE) TS ISO 8217 Petrol Ürünleri - Yakıtlar (Sınıf F) - Denizcilik Yakıtları - Özellikler" Standardına uygun olması zorunlu olacak. Ancak, İkinci Grup deniz motorin olarak piyasaya arz edilecek akaryakıtların en çok kükürt oranı yüzde 1.5'i aşamayacak. Piyasaya arz edilebilecek denizcilik yakıtlarının resmi isimleri ile ihrakiye addedilecek akaryakıtlar Türk Gümrük Tarife Cetvelindeki, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon numaraları esas alınarak, Kurul kararı ile belirlenecek.
Benzin Türlerine İlişkin Teknik Düzenleme ise piyasaya akaryakıt olarak arz edilen veya dolaşımda bulunan benzin türlerinin, TSE'nin "TS EN 228 Otomotiv Yakıtları - Kurşunsuz Benzin - Özelikler ve Deney Yöntemleri" standardına uygun ve azami kükürt miktarının 10 mg/kg olması zorunlu olacak. Piyasaya akaryakıt olarak arz edilebilecek benzin türlerinin resmi isimleri, Türk Gümrük Tarife Cetvelindeki Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon numaraları esas alınarak Kurul kararı ile belirlenecek. 1 Ocak 2015 tarihine kadar, Araştırma Oktan Sayısı 95 ile 97, 99 arasında olan benzinin içerisine dağıtıcılarca; en az 8 en fazla 20 mg/kg potasyum veya en az 10 mg/kg, en fazla 50 mg/kg arasında mangan katılabilecek. Bu tür benzinler "Katkılı Kurşunsuz Benzin 95 Oktan" ismiyle piyasaya arz edilecek.
Motorin Türlerine İlişkin Teknik Düzenleme Tebliği'ne göre piyasaya akaryakıt olarak arz edilen veya dolaşımda bulunan motorin türlerinin, TSE'nin "TS 3082 EN 590 Otomotiv Yakıtları-Dizel (Motorin)-Gerekler ve Deney Yöntemleri" standardına uygun olması zorunlu olacak. Beher kilogramında bulunabilecek en çok kükürt değeri; motorin için 10, kırsal motorin için bin miligramı aşamayacak. Piyasaya akaryakıt olarak arz edilebilecek motorin türlerinin resmi isimleri, Türk Gümrük Tarife Cetvelindeki Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon numaraları esas alınarak Kurul kararı ile belirlenecek. Gazyağına İlişkin Teknik Düzenleme Tebliği, piyasaya akaryakıt olarak arz edilen veya dolaşımda bulunan gazyağı'nın, TSE'nin "TS 3355 Gazyağı - Isıtma ve Aydınlatma Amacıyla Kullanılan" standardına uygun olması zorunlu olacak. Piyasaya akaryakıt olarak arz edilebilecek gazyağının resmi ismi, Türk Gümrük Tarife Cetvelindeki Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon numaraları esas alınarak Kurul kararı ile belirlenecek. Fuel Oil Türlerine İlişkin Teknik Düzenleme Tebliği, piyasaya akaryakıt olarak arz edilen veya dolaşımda bulunan Fuel Oil türlerinin, TSE'nin "TS 2177 Fuel oil" standardına uygun olması zorunlu olacak. Piyasaya akaryakıt olarak arz edilebilecek fuel oil türlerinin resmi isimleri, Türk Gümrük Tarife Cetvelindeki Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon numaraları esas alınarak Kurul kararı ile belirlenecek. (ANKA)