Yaptığı evlilikten dolayı kamuoyunun gündeminden düşmeyen Halis Toprak, dün iş hayatının en dramatik olaylarından birini yaşadı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Toprak'ın 20 şirketine daha el koyarken, cipini de elinden aldı.


İki hafta önce 2 şirketine el konulan Toprak'ın bu son operasyonla birlikte elinde hiçbir şirket kalmadı.
Yönetimi devralmak üzere dün sabah erken saatlerde Adapazarı'ndaki Toprak İlaç şirketine giden TMSF ekipleri, fabrika misafirhanesinde Halis Toprak ve iki hafta önce evlendiği eşi Nazlıcan ve kayınvalidesiyle karşılaştı. Toprak, şirkete el konulduğunu öğrenince eşi ve kayınvalidesiyle cipine binerek fabrikadan ayrılmak istedi ancak çıkış kapısında Fon ekiplerince durduruldu. Ekipler aracın "Toprak Kâğıt" şirketine kayıtlı olduğunu görünce cipe de el koydu. Bunun üzerine Toprak ailesi İstanbul'a kiralık bir araçla dönmek zorunda kaldı.
Cipini bırakmak istemeyen Toprak, "Ben İstanbul'a nasıl gideceğim?" diye sordu. "Biz karışmayız." diyen TMSF avukatının ciddiyetini görünce işadamı Toprak, İstanbul'a dönmek için çareyi kiralık bir otomobil çağırmakta buldu. Otomobili kiralama bedelini şirkete fatura etmemesi konusunda kendisini uyaran bayan Fon avukatına Halis Toprak, "Başka bir emriniz var mı? Ben size kızıyorum ama işinizi tam yaptığınız için saygı duyuyorum. İşinize ciddiyetle sahip çıkıyorsunuz. Bundan sonra siz benim yanımda çalışın." diye seslendi. Halis Toprak'ın cipine el koyan ve kiralık aracın giderini şirkete fatura etmemesi konusunda uyaran Fon'un bayan avukatı, umulmadık iş teklifine aldırmadan şirketi devralma işine devam etti. İşadamı Halis Toprak ise 2 hafta önce evlendiği 17 yaşındaki Nazlıcan'la, Sakarya'daki fabrika misafirhanesinde geçirdiği balayını bitirip kiralık araçla İstanbul'a dönmek zorunda kaldı.
İki hafta önce Toprak'ın 2 şirketine el koyan TMSF dün de 20 şirkete daha el koydu ve böylece Halis Toprak'a ait şirketlerin tamamı Fon yönetim ve denetimine geçti. TMSF yetkilileri Fon tarafından el konulan Toprakbank'ın sahibi Halis Toprak'ın protokol hükümlerini bozduğunu, 31 Aralık 2008 tarihi itibarıyla kalan borcunun 138 milyon 850 bin dolar olduğunu ifade etti. Bu tarihten sonra ödeme yapmayan Toprak'ın borcu için temerrüt faizi işletileceğini belirten Fon yetkilileri, doğacak borcun temerrüt faiz oranına göre değişeceğini dile getirdi. TMSF, 2 hafta önce el koyduğu 2 şirkete ilaveten 20 şirkete daha dün sabah itibarıyla el koyma nedenini şöyle açıkladı: "Toprakbank eski hakim ortağı Toprak Grubu'ndan olan Fon alacaklarının tahsili için Toprak Grubu'na dahil Toprak İnşaat Ticaret ve Sanayi AŞ ve Toprak Seniteri ve Turizm İşletmeleri San. ve Tic. AŞ'nin temettü hariç ortaklık haklarıyla yönetim ve denetimleri Fon tarafından devralınmıştı. Ancak söz konusu iki şirketin yönetim ve denetimlerinin devralınmasından sonra yapılan çalışmalarda, tüm grup şirketlerinin tek merkezden idare edildiği, şirketlerin gerek yönetim ve organizasyon, gerekse malî ve hukukî açılardan tamamen iç içe geçtiği görülmüştür. Ayrıca, gruba bağlı 22 şirketin tüm muhasebe, finansman ve insan kaynakları işlemlerinin aynı merkezden yürütülmesi ve diğer şirketlerden ayrı olarak kontrol edilmelerinin mümkün olmadığı dikkate alınarak, Fon alacaklarının tahsili amacıyla diğer 20 şirketin de temettü hariç ortaklık haklarıyla yönetim ve denetimleri Fon tarafından devralınmıştır."

zaman