Kriz dolayısıyla işleri kötüye giden esnaf için Ramazan ayı, maneviyatının yanı sıra artan harcamasıyla da başından sonuna bayram havasında geçiyor. Araştırma şirketi Ipsos KMG'nin son üç yılın Ramazan harcamaları hakkında açıkladığı rapor, bu sene de esnafın kârını artıracağını ortaya koyuyor.


Rapora göre tüketiciler, Ramazan'la birlikte harcamalarını 2006 ve 2007'de yüzde 20, 2008'de ise yüzde 13 oranında artırdı. Son üç yılda harcamasını en çok artıran hane grubunun gelir seviyesi düşük olan birey ve ailelerden oluşması dikkat çekiyor. Ancak önceki yıllara göre 2008 yılındaki harcamaların düşme sebebi de bu grup. Çünkü gelir seviyesi düşük birey ve aileler geçtiğimiz Ramazan'da daha çok toptan alışveriş yaptı ve markete daha seyrek gitti.
Uzmanlar, gelir seviyesi yüksek grupların market alışverişinin düşük olmasını ise, "Bu gruplar daha çok restoran ve lokantalarda yemek yiyor." şeklinde açıklıyor. Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl de bu tespiti doğruluyor. Üst gelir grubuna sahip insanların artık dışarıda yemek yemeyi alışkanlık haline getirdiğini ifade eden Bingöl, "Bu grup bize yönelik talebi artıracak. Geçtiğimiz yıl da önceki yıllara nazaran bir artış olmuştu. Ancak iftar saati geciktiği için işinden çıkıp evine rahatlıkla yetişebilecek alt gelir seviyesine sahip müşterilerimizde azalma olacak. Bu da bakkallara, marketlere bayram ettirecek." diyor.
RAMAZAN'IN BEREKETİNİ SÜPERMARKETLER TOPLUYOR
Araştırmada, Ramazan ayında artan harcamalardan en çok nasiplenen sektörün et ve et ürünleri olduğu vurgulanıyor. Et ve et ürünlerindeki bu ani artış içecek grubunda Ramazan ortasında başlıyor. Süt ve süt ürünleri Ramazan'ın genelinde harcama bakımından ön planda yer almıyor ve inişli çıkışlı bir rota çiziyor. Hediyelik şeker ve çikolatanın içinde bulunduğu atıştırmalık kategorisinde ise bayrama az süre kala yüksek artış oluyor. Toplam harcama içerisinde en az paya sahip olan yağlar ise başlangıcından bayrama kadar hep aynı çizgide talep ediliyor. 2008 yılında her ne kadar önceki yıllara göre Ramazan harcaması daha düşük gerçekleşse de hızlı tüketim ürünleri için harcanan para 2006 ve 2007'ye göre yüzde 5 arttı. Son üç Ramazan döneminde de sadece süt ürünleri kategorisine yapılan harcama ortalama bir aydaki harcama değerinin altında kaldı. Geçtiğimiz yıl yağ ve diğer gıda ürünlerine (kuruyemiş, zeytin, yumurta vb.) yapılan harcama ise önceki yıllara göre azaldı.
Araştırma şirketi Ipsos KMG'nin 'Ramazan'daki tüketim eğilimi ve artışları' başlıklı raporuna göre tüketiciler daha çok alışveriş merkezleri ve süpermarketleri tercih ediyor. Tüketiciler 2006 yılına göre 2008 yılında bakkal, market ve pazardan yaptığı Ramazan alışverişini yüzde 9 oranında düşürdü. Bu oran tekil süpermarketler, zincirleme marketler ile ürünlerine indirim uygulayan ve bünyesinde kasap bulunduran alışveriş merkezlerine kaydı. Rapora göre geçtiğimiz yıl en çok satış yapan perakendecinin zincirleme marketler olduğuna dikkat çekiliyor. Ulusal zincir marketlerde en çok kazanan firmanın Kipa olduğuna, ancak yerel zincir marketlerin daha fazla kazandığına dikkat çekiliyor. EKONOMİ SERVİSİRamazan'da
en çok et tüketiliyor

GELİRİ düşük ve kalabalık ailelerin alışveriş
harcaması düştü.
HANELERİN bir seferde harcadığı para artarken,
daha seyrek alım yaptı.
İÇECEKLERDE Ramazan ortasında yükselme
yaşanıyor.
MARKET ve bakkallara ilgi yok, perakende
zincirler tercih ediliyor.
SÜT ürünleri harcamaları diğer aylarla aynı.
EN yüksek artış et ve işlenmiş et ürünlerinde olmuş.
YAĞ, kuruyemiş, zeytin ve yumurta gibi ürünlerde hep aynı seyrediyor.
ATIŞTIRMALIKLAR 2008'de en fazla artış gösteren kategori oldu.

Zaman