Microsoft ve Nokia'dan Blackberry'e Karşı İttifak


Microsoft ve Nokia, Blackberry Ürünü ile Kurumsal Cep Telefonu Pazarının Lideri Olan Resarch İn Motion'a Karşı İttifak Kurdu.
Microsoft ve Nokia, Blackberry ürünü ile kurumsal cep telefonu pazarının lideri olan Resarch in Motion'a (RIM) karşı ittifak kurdu.
İki şirket arasındaki işbirliği ile Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia, Blackberry'nin pazar liderliğine son vermek için Microsoft'a ait Office Communicator Mobile yazılımını akıllı telefonlarında kullanacak.
Uzmanlar, iki şirket arasındaki işbirliğinin her iki şirketin de pazardaki konumlarını koruma adına önemli birer adım olduğunu belirtiyor. Uzmanlara göre ittifak, hem Nokia'nın akıllı cep telefonu pazarında rakipleri karşısında yaşadığı gerilemeye son verecek, hem de Microsoft'un, Google tarafından tasarlanan Android yazılımına karşı elini güçlendirecek. Google, son dönemde sunduğu akıllı cep telefonlarına yönelik bu yazılımı ile pazara güçlü bir giriş yapmıştı. Nokia'nın, üzerinde Microsoft Mobile yazılımı ile gelecek olan akıllı telefonlarının en erken 2010 yılında tüketici ile buluşması bekleniyor. Nokia'nın E serisinde yer alan cep telefonlarının da bu yazılım ile uyumlu olacağı belirtiliyor.

haberler