Ülker Grubu, Bizim Mutfak Markasında, 2009 Yılını Yeni Ürün Çeşitleriyle Yüzde 81 Büyüme ve 183 Milyon Tl Ciro ile Kapatmayı Hedefliyor.

Ülker Grubu, Bizim Mutfak markasında, 2009 yılını yeni ürün çeşitleriyle yüzde 81 büyüme ve 183 milyon TL ciro ile kapatmayı hedefliyor. Ülker Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, Türkiye'de alkollü ürünler hariç gıda ve içecek harcamalarının kiradan sonra yüzde 24'luk oranla ikinci en büyük harcama kalemi olduğunu belirterek, "Gıdanın tüm kategorilerinde büyümemiz devam ediyor." dedi.

Tütüncü, Ramazan ayı öncesi yeniliklerini paylaşmak ve gıda-içecek sektörüyle ilgili gelişmeleri değerlendirmek amacıyla düzenlediği basın toplantısında, Ülker'in 60 yılı aşan tarihine kıyasla Bizim Mutfak'ın 7 yıl gibi genç bir marka olmasına karşın, 18 kategoride 117 ürün ile sektörde önemli bir konuma ulaştığını ve yüksek bir pazar payını yakaladığını söyledi.

Dünya gıda pazarının 3.5 trilyon TL'lik büyüklüğe ulaştığını ifade eden Tütüncü, 2009'da sektörün yüzde 3.4'lük büyüme oranıyla 4.4 trilyon TL'lik bir ciroya ulaşmasının hedeflendiğini kaydetti. Mehmet Tütüncü, Türkiye'de alkollü ürünler hariç gıda ve içecek harcamalarının kiradan sonra yüzde 24'luk oranla ikinci en büyük harcama kalemi olduğunu belirterek, "Türkiye gıda ve içecek alanında çok önemli bir büyüme potansiyeli taşıyor. Gıdanın tüm kategorilerinde büyümemiz devam ediyor. Biz de Ülker olarak bu pazarda daha hızlı büyümeye ve pazar paylarımızı daha da arttırmaya göre planlarımızı yapmış durumdayız." diye konuştu.

Türkiye'de gıda pazarının büyümeye devam ettiğini belirten Tütüncü, 2008 yılında Türkiye'de gıda ve alkolsüz içecek pazarının 18 milyar TL büyüklüğe ulaştığını söyledi. Bir önceki yıla göre cironun yüzde 15 oranında arttığını aktaran Tütüncü, "2009 yılının ilk 6 ayında Türkiye gıda ve alkolsüz içecek pazarı 9.2 milyar TL'lik ciroyla geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9'luk büyüme kaydetti. Ülker olarak, perakende ticareti içinde gıda sektöründe birinci konumdayız. Ülker, toplam perakende ticaretinin yüzde 6'sını, sadece gıda sektörüne baktığımızda ise toplam perakende ticaretinin yüzde 13'ünü gerçekleştiriyor." diye konuştu.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Tütüncü, krizin gıda sektörünü ne yönde etkilediğine ilişkin bir soru üzerine, bu yıl Türkiye'de gıdanın tüm kategorilerinde büyümenin devam edeceğini, Ramazan ayında da büyümenin hız kesmeyeceğine inandığını söyledi. Şuana kadar yıllık plan ve bütçelerinde bir revizyonun söz konusu olmadığını kaydetti. Tütüncü, istihdam konusundaki tutumlarına yönelik bir soruyu da, "Personel almaya devam ediyoruz." diyerek cevapladı.

Ülker Yağ, Mutfak ve Fonksiyonel Gıdalar Pazarlama Genel Müdürü Derya Sevgin ise, geçtiğimiz yıl 17, 2009 yılında ise 27 yeni ürünle tüketicilerin karşısına çıktıklarını söyledi. Bizim Mutfak'ın 2008 yılında yüzde 19 büyüme ile 101 milyon TL ciroya sahip bir marka haline geldiğini ifade eden Sevgin, "Bizim Mutfak, hızla büyüyerek yoluna devam ediyor. 2009'da da farklı kategorilere girerek ciromuzu yüzde 81 artırmayı ve 183 milyon TL'ye çıkarmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

SICAK RAMAZAN AYINDA HAZIR SOĞUK ÇORBA

Derya Sevgin, Ramazan ayına ilişkin yenilikleri hakkında da bilgi verdi. Çorbanın, Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olduğunu ifade eden Sevgin, bu dönemde çorba tüketiminin yaklaşık iki katına çıktığını ifade etti. Bu talebi ve Ramazan ayının yaz günlerine denk gelmesini göz önüne alarak hazır 'soğuk çorba'yı tüketicilerle buluşturacaklarını anlatan Sevgin, "Anadolu'nun geleneksel lezzetlerinden soğuk çorbayı Türkiye'de hazır olarak piyasaya sunan ilk firma olmaktan son derece mutluyuz. Şu anda iki çeşidimizi, Soğuk Ayran Aşı ve Soğuk Kesme çorbalarını, tüketicilerimiz market raflarında bulabilirler." dedi.

Bu arada Bizim Mutfak tarafından üretilen soğuk çorba reklamlarında tiyatro sanatçısı Demet Akbağ rol aldı. Akbağ, rol aldığı Ramazan için hazırlanan reklam filminde mutfakta yedi kuşak lezzet uzmanı, tat konusunda otorite, samimi ve yetenekli Nefaset karakterini canlandırıyor.

ortadoğu gazetesi