Bankalararası piyasada en düşük 1.4833 TL, en yüksek 1.4996 TL seviyesini gören ortalama dolar/TL kuru saat 14:45 itibari ile 1.4849 - 1.4912 civarında bulunuyor.
Tekstilbank'tan Dealer Erhan Kanısanlı, bu hafta genel olarak Çin borsasıyla sürüklenilen bir hafta olduğunu belirterek, "Özellikle geçtiğimiz son üç günde genel olarak Çin hisse senetleri piyasası ve fiyatları piyasalar üzerinde etkili oldu" dedi.
Çin borsasının dünü artıyla kapattığını ancak bu sabah bankacılık sektöründeki denetlemeyle ilgili haberlerin risk iştahında azaltma yaşatttığını ifade eden yetkili, "Özellikle dolar/Yen paritesinde Yen lehine bir hareket oldu. Fakat bugün Avrupa'dan gelen imalat verileri daralmanın bittiği yönünde sinyaller verdi ve bu da Avroya pozitif yansıdı. Bununla beraber gelişmekte olan piyasaların para birimlerine de giriş yaşanıyor" dedi.
Çin'in bankacılık regülatörleri tarafından hazırlanan taslak kurallara, bankalar için sermaye zorunluluklarının sıkılaştırılmasını öngörüyor.
Hazırlanan taslak kurallarda bankalardan, diğer bankalar tarafından ihraç edilen sermaye benzeri ve hibrid borçlanma kağıtlarının katkı sermayeden çıkarılmasını istiyor.
Avro Bölgesi'nde Temmuz ayında imalat sektörü PMI beklentiler dahilinde 47.9 oranında gerçekleşti. Hizmek sektörü PMI ise 49.5 olarak gerçekleşti. Bu dataya ilişkin beklenti 46.5 şeklinde bir gerçekleşme olacağı yönündeydi.
Petrol fiyatlarında yine bir artışın söz konusu olduğunu ve FED Başkanı Bernanke'nin yapacağı konuşmanın takip edileceğini ifade eden yetkili, "Ayrıca ABD'de açıklanacak konut satışları verisi de takip edilecektir" diye konuştu.
Bugün TSİ 17:00'de ABD'de temmuz ayı ikinci el konut satışları verisi açıklanacak.
Dolar/TL'de sabahtan beri aşağı doğru bir hareket yaşandığını ve 1.48 TL seviyesine doğru gelindiğini ileten banka yetkilisi, "Gün içinde açıklanacak veriler bu hareketin devam edip etmeyeceğini gösterecek. Bizler şu an için 1.48 TL seviyesinin altını pek olası görmüyoruz" dedi.
Bono tarafında ise Merkez Bankası'nın yaptığı hareketin etkileri bugün biraz geçmiş göründüğüne ancak risk iştahının artmış olmasıyla birlikte faizlerde aşağı yönlü hareketin söz konusu olduğuna değinen yetkili, "Bono tarafında bugüne ilişkin olarak çok fazla beklentimiz yok. Merkez Bankası'nın verdiği sinyal bu oranların biraz daha aşağı gidebileceği yönünde ek sinyaller veriyor. Sabahtan beri aslında sepet bazında da çok fazla bir hareket yaşamadık. Çok hafif bir yukarı hareket var o da paritedeki değer kaybının bize çok yansımamasından kaynaklanıyor. Hisse senedi piyasasında ise dünkü kadar olmasa da olumlu bir hava söz konusu" diyerek sözlerini tamamladı.
Uluslararası piyasalarda avro/dolar paritesi 1.4332 civarında.Mynet