Yeni fındık stratejisinin ardından Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) fındık almayacağının açıklanmasıyla gözlerin çevrildiği serbest piyasada, ilk ürünlerin pazara inmesiyle fındık fiyatları oluştu.
Fındık toplama tarihlerinin belirlenmesinin ardından başlanan hasat döneminin sonuna yaklaşırken, özellikle sahil kesimindeki bazı üreticiler, topladıkları fındıkları kurutarak, pazara getirmeye başladı.
Pazar ilk ürünün inmesiyle, serbest piyasada 50 randımanlı kabuklu Giresun kalite tombul fındık 3,30 lira, levant kalite fındık ise 3,20 liradan işlem gördü.
Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, üreticiye yapılacak dekar başına ödemeyle çiftçinin eline bugünkü şartlarda kilo başına 4-4,5 lira dolayında bir paranına geçeceğini kaydetti.
Serbest piyasada oluşan rakamların kendilerini bağlamadığını ifade eden Akbaşlı, ''Bizim bu fiyatlardan satacak, pazara getirecek fındığımız yok. Çiftçiler olarak aklımızdan geçen fiyat 5 lira. Dolayısıyla piyasada bu rakam olursa fındığı getiririz'' dedi.
Bu yıl rekoltenin gerek Ulusal Fındık Konseyi'nin, gerekse Tarım Bakanlığı'nın yaptığı rekolte tahminlerinin çok altında olduğunun, üzerine basılarak söylendiğini belirten Akbaşlı, ''Temmuz başında çotanak sayıldı. Ortalama, bu yıl geçen yıla oranla 3'te bir fındık var deniliyordu. Ancak bahçeye fındık toplamak için girildiğinde rekolte düşüşünün daha fazla olduğunu gördük. Dolayısıyla bu süreci tüccar, sanayici, ihracatçı da çok yakından takip ediyor. Daha önce belirlenen miktarda fındığın çıkmayacağını onlar da görüyorlar. Çifti de bunu artık çok iyi biliyor. Birazcık direnirsem, fındığı pazara indirmezsem, fındık çok kısa sürede 5 lira eder diyorlar'' diye konuştu.
Akbaşlı, TMO'nun elinde bulunan fındığı satmayacağını daha önce ilan ettiğini anımsatarak, şöyle devam etti:
''Biz bu açıklamalara güveniyoruz. Ancak sayın Başbakandan son bir kez, (Tarım Bakanlığının açıklamış olduğu fındık satmayacağız biçimindeki açıklamayı, ben de ülkenizin Başbakanı olarak destekliyorum. 2009 mahsulünden çiftçinin elindeki fındık bitine kadar, bu fındık satılmayacaktır) diye bir açıklama gelirse, Başbakana güvenle çiftçi fındığı tutacaktır. Fındığın 5 lirayı, 6 lirayı bulmaması için bir sebep yoktur. Bilakis bulması için şartlar son derece müsaittir.''
Çiftçinin ürününü köyden kente getirirken kaça satacağının hesabını yapması gerektiğini belirten Akbaşlı, ''Biz çiftçiler olarak fındığımızı 4,5-5, 5,5 lira arasında fiyatla satmak istiyoruz. Erkenden ihtiyacı olan 4,5 liraya, biraz daha bekletenler 5, biraz daha bekletenler ise 5,5 liraya satabilir. Üretici sabırlı olsun. Birden pazara ürününü indirirse fiyatlar düşebilir'' dedi.


Mynet